Počítač ktorý sa dokáže sám programovať a učiť

Google vyvíja počítač, ktorý možno nebude potrebovať zásah človeka. Napodobní ľudské rozmýšľanie.

Neural Turing Machine je počítačom budúcnosti kombinujúci spôsob fungovania klasického PC a spôsobu akým sa učí ľudský mozog. Táto funkcionalita mu umožní vytvárať vlastné programy. Tento rok Google zadal požiadavku na vývoj tohto PC spoločnosti DeppMind Technologies. Ide o Londýnsku spoločnosť, ktorá má za úlohu vytvoriť počítač schopný tvoriť programy pre situácie, ktoré nikdy "nevidel, nezažil". Jeho umelá inteligencia zaberie polovicu jeho architektúry. Vývojári dúfajú, že sa im podarí vytvoriť PC so schopnosťou reagovať ako bežný človek.

Došlo už aj k prvým testom. Počítač dostal dve rozličné úlohy. 1. naučiť sa kopírovať bloky binárnych dát. 2. naučiť sa zapamätať a triediť zoznam dát. Výsledky boli porovnané so základnou neurónovou sieťou pričom sa zistilo, že počítač sa učil rýchlejšie a vyprodukoval dlhšie bloky dát s menšími chybami. Ďalej sa zistilo, že metódy ktoré použil boli podobné kódu ľudského programátora, ktorý by ich použil na dokončenie tej istej úlohy.

Použité metódy boli veľmi jednoduché, ale ukázali že počítače s umelou inteligenciou majú vysoký potenciál učiť sa a vytvárať nové veci samostatne. NTM vie uložiť spomienky a neskôr ich použiť na logické úlohy na ktoré nebol naprogramovaný. Jeho neurálna sieť je napojená na externú pamäť s ktorou môže pracovať na ďalších procesoch. Google navyše zapojilo do vývoja aj dva tímy z Oxfordskej univerzity zaoberajúce sa umelou inteligenciou. Pracovať sa má aj na systéme vizuálneho rozpoznávania a Google do programu zapája aj výskumníkov zaoberajúcich sa vývojom kvantových procesorov.

Vývoj takéhoto počítača vyzerá skoro až hrozivo. Lenže Google si je vedomý nebezpečenstva spojeného s umelou inteligenciou. V januári sa zaviazal dodržiavať etiku v týchto oblastiach a dohliadať na projekty aby neboli zneužité. Bola vytvorená séria pravidiel a obmedzení týkajúcich sa manipulácie s touto technológiou. Elon Musk sa nedávno vyjadril k téme umelej inteligencie a zdôraznil jej nebezpečnosť. "Musíme byť veľmi opatrní, pretože táto technológia môže byť nebezpečnejšia ako nukleárne zbrane. Dúfam že neskončíme ako biologické zavádzače pre digitálnu superinteligenciu".

Neprehliadnite: Stephen Hawking varuje pred technologickou singularitou


Musk taktiež investuje do spoločností zaoberajúcich sa umelou inteligenciou, no nie pre to aby na tom zarábal peniaze, ale aby nejak dohliadal na túto technológiu v prípade, že sa vymkne kontrole. Ako by chcel ale zabrániť vymknutiu sa spod kontroly zostáva nejasné. Ak si stroj uvedomí sám seba už môže byť neskoro. Scenár zo známeho Terminátora sa môže priblížiť a ani si to neuvedomíme.

Zdroj: betabeat.com, thecreep.info

Komentáre (11)
Pjetro de
Mozno sme ozaj len taky boot loader pre mechanicko-organicke stroje s vysoko vyvinutou umelou inteligenciou.
pe3kx
zaujimalo by ma ktoru cast tejto spravy povazuje jej autor za hrozivu "Vývoj takéhoto počítača vyzerá skoro až hrozivo."
gammaray
No tipni si sam preco som to tak napisal.
Majte
pozri si film Transcendent a uvidíš prečo
co ck
pozri si film Transcendence :D pochopis :D
Myth
Vedomie sme dostali keď sme ho Adam okúsil zo stromu poznania. Ďalším krokom je to vedomie posnúť. Dáme ho do stroja, ktorý bude rýchly a dokáže ho zúžitkovať viac ako ľudský organizmus limitovaný citmi a potrebami spoločnosti. Našou úlohou na začiatok bude poskytnúť mu energiu. Zvyšok si už zabezpeči sám.
Pjetro de
Ty vazne veris v tu dvetisicrocnu zbierku rozpravok, bajok a povesti, ktoru 2 storocia pisala stovka ludi? Asi nepresla tvrdym recenznym konanim a kazdy si tam mohol pribasnit co chcel. To akoze veris na Adama a Evu, na Raj a hovoriaceho hada a dalsie tisice rozpravkovych zazrakov? A preco potom neveris na liatajuceho psa Falka, babu jagu a svetielkujuceho jednorozca? Inak zaujimalo by ma, jak Noe zachranil vsetko zive, kedze je toho niekolko desiatok milionov druhov a keby si na kazdy druh vyhradil 10 sekund, zachranoval by ich cely zivot (typicky radovo cca 3 miliardy sekund). Ci sustredil sa len na stavovce a este konkretnejsie na cicavce? Aha tak to potom vysvetluje. Dalsie ALE mi vrta hlavou: jak je mozne zachranit sexualne sa rozmnozujuci druh iba za pomoci dvoch jedincov (samca a samice) ked je dokazane ze ich je treba dvanast? To sa potom parili medzi sebou bratia s sestry alebo matky/synovia ci otcovia/dcery? Ako pisem, zbierka rozprávok, bájok a povestí.
Pjetro de
Vedomie nie je nic ine, ako subor nutnych podmienok, ktore nas mozog splna. Takisto je vo vedeckej obci mensi problem definovat zivot. Opat vieme niekolko nutnych podmienok pre to, aby sme nieco oznacili za zive, nevieme este ci su aj postacujuce. Na definiciu vedomia a zivota nie je potrebna ziadna nadprirodzena entita.
wp
Taký počítač už nemusia robiť sak ten ich zamrznutý Android už teraz ovladol dosť mozgov
Aj ja som pc
Ti nieje počitač ale virus čo dokaže napodobniť človeka. Pc je len krabic ako lebka. A mozog bez navykov čiže Pc bez virusov je k ničomu. Virus je samostatny činitel v pc niečo ako duch v človeku.
passco
Myslím, že pôda pre inteligentný počítač je dostatočná .. Na nete je miliarda TB dát a má kopu možností ako sa niečo učiť :D
Pridať nový komentár
TOPlist