Philips uvedie smartfóny s menším vyžarovaním modrého svetla

 
Spoločnosť Philips čoskoro uvedie na čínsky trh dvojicu smartfónov, ktoré vyžarujú o 86% menej modrého svetla, čím prispievajú k menšej únave oči.

Možno aj vás unavuje dlhé sedenie pred obrazovkou monitora alebo televízora. Niektorým ľudom môže takáto činnosť privodiť bolesti hlavy či očí. Vedci už dávno prišli na to, že svoj podiel viny na tom do veľkej miery má modré svetlo, ktoré vyžarujú displeje monitorov, smartfónov, tabletov...
 
Na trhu existujú už monitory, napríklad od ASUS, ktoré eliminujú vyžarovanie modrého svetla čím šetria oči. Podobný „antimodrý“ displej teraz použil Philips vo svojich dvoch smartfónoch. Ide konkrétne o modely Sapphire S616 a Sapphire Life V787. Špecifikácie smartfónov sú mierne odlišné spoločným menovateľom je však displej, ktorý redukuje množstvo modrého svetla až o vysokých 86% a to vďaka technológii s marketingovým menom SoftBlue, ktorú spoločnosť používa už nejakú dobu vo svojich vybraných monitoroch. Princípom tejto technológie je presun intenzívneho žiarenia z oblasti asi 450nm do oblasti vyšších vlnových dĺžok, pričom sýtosť a vernosť modrej farby by mala zostať zachovaná.
 
Sapphire S616 má 5,5“ IPS displej s FullHD rozlíšením 1080x1920px. Procesorom je 8-jadrová SoC MediaTek MTž753 s grafickou časťou Mali-T720. Kapacita RAM je 2GB a súbory sa dajú ukladať buď na 16GB vstavané úložisko, alebo na microSD karty s maximálnou kapacitou 128GB. Zadný fotoaparát zhotoví fotky najviac s rozlíšením 13Mpx a poskytne clonu f/2.0. Predný fotoaparát má 5Mpx rozlíšenie. Batéria disponuje kapacitou 3000mAh a dá sa vymeniť. Poteší podpora dual SIM či LTE. Na palube sa od výroby nachádza Android 5.1 s grafickou nadstavbou Philips. Smartfón bude uvedený už tento mesiac za $222.
 
 
Model Sapphire Life V787 sa od predošlého súrodenca líši v niektorých podstatných parametroch. V prvom rade, displej je menší a má 5“, no rovnako tiež poskytne FullHD rozlíšenie, takže má vyššiu hustotu pixelov (konkrétne 441ppi). Batéria je oveľa štedrejšia a má kapacitu 5000mAh, pričom výrobca telefón vybavil proprietárnou Xenium technológiou, ktorá by mala zabezpečiť 47 hodinovú výdrž pri telefonovaní. Tento model má tiež 13Mpx zadný fotoaparát, avšak disponuje funkciou Phase Detection Auto Focus (PDAF), ktorá umožňuje smartfónu zaostriť za 0,2s. Sapphire Life V787 bude uvedený niekedy na konci novembra za neznámu cenu. Dá sa však očakávať, že bude o čosi drahší ako Saphhire S616.
 
 
Oba smartfóny budú uvedené iba v Číne a ich príchod na ostatné trhy je veľmi otázny. V našich končinách je značka Philips skôr spojená s televízormi či holiacimi strojčekmi a tak príchod smartfónov na náš trh neočakávajte.
 
Zdroj: phonearena
 
Komentáre (2)
klb
Setrit oci sa vzdy vyplati. Ja by som uvital aj zmenu kontrastu a farieb lebo displaye su za tmy zabijaci aj na najnizsom jase. Ja nerozumiem tomuto: "presun intenzívneho žiarenia z oblasti asi 450nm do oblasti vyšších vlnových dĺžok, pričom sýtosť a vernosť modrej farby by mala zostať zachovaná." Vyssou vlnovou dlzkou predsa zmenim odtien, ako moze ostat rovnaka vernost aj sytost ?
DamianBA
Predpokladam ze pixely na standardnych displejoch neemituju len konkretnu dlzku ziarenia ale ich zmes ktora vysledne vypada ako kokretna jedna farba,ako ked miesaju farby napr. CMYK a podobne, teda v pozadi emituju aj ine minoritne dlzky a pravdepodobne najviac dlzku 450nm co ociam vadi. Tak toto asi odfiltruju nejakym posunom vlnovej dlzky aspon z tych pixelov kam to farebne nepatri. Samozrejme ze na tych pixeloch kde ma byt modra farba , bude modra farba, lebo bud sa namiesa roznymi inymi dlzkami ziarenia , alebo sa proste neodfiltruje (neurobi sa posun vl.dlzky).
Pridať nový komentár
TOPlist