OpenaAI, výskumná iniciatíva na rozvoj priateľskej umelej inteligencie

, Autor: Pavol Bobik

OpenAI je vznikajúca výskumná organizácia podporovaná Elonom Muskom a viacerými ďalšími významnými podnikateľmi z technologickej oblasti.

Jej základným cieľom je zabezpečiť pozitívny vplyv umelej inteligencie na našu spoločnosť. Prispieť k tomu aby umelá inteligencia nebola jedným z existenčných rizík pre prežitie ľudskej civilizácie. Rovnako tak zabezpečiť, že možnosti a moc prichádzajúca s vyspelou umelou inteligenciou nebude zneužitá vládami a korporáciami. Naopak, bude distribuovaná pre a v prospech všetkých.

OpenAI bude financovaná z príspevkov úspešných spoločností a podnikateľov zo Silicon Valley ako sú Sam, Greg, Elon Musk, Reid Hoffman, Jessica Livingston, Peter Thiel, Amazon Web Services (AWS), Infosys, a YC Research. Celková suma podpory dosahuje 1 miliardu dolárov. V najbližších rokoch sa počíta s investovaním iba malej časti z celkovej sumy. 

Vznik OpenAI je ďalším krokom v silnejúcom hnutí upozorňujúcom na riziká umelej inteligencie, nasledujúcim po Otvorenom liste o výskume umelej inteligencie. Otvorený list bol výsledkom stále častejších hlasov a diskusie o téme technologickej singularity. Tá rástla od ojedinelých hlasov ešte ani nie pred desiatimi rokmi až po jej osvojenie si mnohými významnými osobnosťami svetovej vedy a IT biznisu v súčasnosti. 

Podrobne sme sa tejto téme venovali najmä v prehľadovom článku Stephen Hawking varuje pred technologickou singularitou.

 
 

Zdroj: OpenAI.com

Kľúčové slová
OpenAI, Technologická singularita
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist