EN

Open-Source Windows - ReactOS dokáže bootovať na iPhone!

ReactOS je projekt, ktorý sa snaží byť plne kompatibilný s knižnicami operačného systému Microsoft Windows.

Operačný systém ReactOS je považovaný za open-source "klon" Microsoft OS Windows. Vývojári sa snažia vytvoriť (zjednodušene povedané) systém plne kompatibilný s aplikáciami určenými pre OS Windows. Počiatky vzniku projektu siahajú až do roku 1998, ale systém je vo svojej podstate stále vo verzii alfa, kde ešte plno komponentov nie je plne funkčných. Napriek tomu je vývoj stále aktívny, o čom svedčí aj nedávne vydanie, ktoré umožňuje ReactOS nainštalovať na väčší počet zariadení. To sa vývojárom podarilo pomocou veľkej aktualizácie systémového zavádzača - FreeLoader, ktorý po novom podporuje nové čipové architektúry - ARM64 a AMD64. Tvorcom open-source systému sa podarilo implementovať aj podporu protokolu UEFI triedy 3.

Vďaka značne vylepšenému zavádzaču je teda možné ReactOS spustiť na oveľa väčšom počte zariadení. Systém sa podarilo spustiť na smartfóne Apple iPhone 5C, ale aj Microsoft Lumia 950XL a nakoniec aj na stále aktuálnej prenosnej hernej konzole - Steam Deck. Vývojári systému však naďalej pracujú na jeho vylepšovaní, čo týka aj podpory aplikácií NT6+. To znamená, že programátori chcú vylepšiť kompatibilitu OS ReactOS s aplikáciami určenými pre operačné systémy MS Windows - Vista, 7, 8, 8.1, 10 a 11. Moderné aplikácie už totiž nepodporujú staršie verzie systému Windows, to sa postupne začína týkať aj OS Windows 7 a 8/8.1.

Treba zároveň dodať, že vývoj systému je viac-menej voľný a nie sú presne stanovené termíny toho, kedy má byť čo plne funkčné.

Zdroj: Neowin,

Pridať nový komentár
TOPlist