Olympiáda v Tokiu bude vysielaná v 8K, Panasonic a Sony chcú dovtedy lacné 8K TV

V roku 2020 bude Japonsko, presnejšie Tokio hostiť olympiádu. Japonská televízia NHK, známa ako líder moderného vysielania oznámila, že olympiádu bude vysielať v Super Hi-Vision rozlíšení. Inak povedané 8K rozlíšenie.

Sľúbený obraz má mať rozlíšenie 7680×4320, novinkou je ale podpora 120 FPS (okrem toho bude NHK podporovať 60 a 59,94 FPS). Japonská televízia prisľúbila aj širší farebný gamut, podporovaný by mal byť 10 ako aj 12 bitový. 10 bitová farebná šírka by mala byť v roku 2020 už štandardom v UHD vysielaní. Chýbať nebude ani 24 kanálový zvuk. Skrátka televízia chce priniesť olympiádu až domov, hovorí sa dokonca o tom, že by mohla byť premietaná naživo v kinách IMAX.

Spoločnosti Sony a Panasonic už preto oznámili, že sa budú snažiť na trh uviesť 8K televízory s „primeranou“ cenou.  Obe spoločnosti okrem toho vyvíjajú úplné nové kamery, aby takéto vysielanie bolo možné. Aj za použitia formátu HEVC bude na jeden kanál potrebný dátový minimálne 50 Mbps. Surové vysielanie má ale stovky gigabitov za sekundu a len do strižne vzdialenej pár kilometrov je nutná priepustnosť aspoň 500 Mbps (aspoň takto naznačili testy 8K, ktoré už televízia vykonala). NHK už tento rok zdôrazňuje, že bude pre 8K vyžadovať aspoň 85 Mbps! DVB-T2 či DVB-S2 tak budú mať čo robiť, takýto kanál zaberie celý multiplex. Nedá sa tak do budúcna vylúčiť ešte pokročilejší kompresný formát.

 

Zdroj: endgadget

Pridať nový komentár
TOPlist