Observatórium Arecibo v Portoriku sa zrútilo

Mohutné observatórium Arecibo v Portoriku sa cez noc zrútilo na seba. Katastrofické zlyhanie predpovedali inžinieri po tom, čo teleskop utrpel za posledných pár mesiacov dve závažné poruchy káblov, čo mohlo ohroziť integritu celej stavby observatória.

Dnes ráno sa na povrch objavili obrázky Arecibo, ktoré odhalili, že masívna 900-tonová plošina, ktorá je bežne zavesená nad observatóriom, tam už nebola. Národná vedecká nadácia (NSF), ktorá dohliada na Arecibo potvrdila, že platforma sa zrútila na obrovskú "misu" širokú 304.8 metrov.

"Táto situácia nás mrzí, ale sme vďační za to, že sa nikto nezranil," uviedol vo vyhlásení riaditeľ NSF - Sethuraman Panchanathan. Dodal: „V súčasnosti sa zameriavame na hodnotenie škôd, hľadanie spôsobov obnovenia prevádzky v iných častiach observatória a pokračovanie podpory vedeckej komunity a obyvateľov Portorika.“

Prvotné zistenia naznačujú, že vrchné časti všetkých troch veží, ktoré držali mohutnú plošinu sa odtrhli a spôsobili pád konštrukcie. Pri páde platformy padli aj podporné káble ďalekohľadu, čo spôsobilo veľké škody v neďalekom vzdelávacom centre Arecibo. Na tlačovej konferencii začiatkom novembra NSF poznamenal, že každý z hlavných káblov váži okolo 6,8 t.

Zdroj: TheVerge,

Pridať nový komentár
TOPlist