Objavili vedci nový stav hmoty?

Vedcom sa možno podarilo objaviť nový stav hmoty, len s pomocou štyroch elektrónov.

Približne pred dvadsiatimi rokmi predpovedali fyzici hmotu zloženú zo štyroch elektrónov. Teraz sa vedcovi Professorovi Egorovi Babaevovi z Královského technologického inštitútu zo Stockholmu a jeho spolupracovníkom, podarilo nájsť dôkazy toho, čo doteraz bolo len na papieri. Elektróny sa prirodzene odpudzujú, lenže v prípade veľmi nízkych teplôt sa tieto častice neodpudzujú a dokážu vytvoriť pár. Zároveň takto schladený materiál dosahuje supravodivosť a samozrejme, čím je teplota nižšia, tým sú dosiahnuté lepšie výsledky.

Tímu vedcov sa tento experiment podaril objaviť pomocou materiálu založeného na železe - Ba1−xKxFe2As2, pričom ide o prvý experimentálny dôkaz tohto javu. Výskumníkov samozrejme čaká ešte veľa rokov výskumu, aby pochopili, čo sa vlastne stalo a tým sa otvárajú aj nové otázky. Štvorfermionónový kondenzát, ako sa tento stav štyroch elektrónov nazýva, postupne prijíma aj vedecká obec.

Prvé náznaky štvornásobného kondenzátu fermiónu sa vedcom objavili ešte v roku 2018 a následné zopakovanie tohto javu im trvalo až tri roky. Pritom tieto kondenzáty porušujú aj symetriu spätného chodu času, lenže to nie je len prípad experimentálneho materiálu, ale aj iných supravodičov.

Zdroj: InterestingEngineering,

Pridať nový komentár
TOPlist