NSA vkladá do elektronických zariadení neodhaliteľný spyware

Dôkazové dokumenty odhaľujú, že NSA si robí zadné vrátka k pevným diskom, routerom a iným zariadeniam viacerých popredných svetových výrobcov.

Správu odhalil denník Der Spiegel na základe interných dokumentov NSA. V dokumentoch sa podrobne popisuje ako NSA získava prístup do počítačov a iných elektronických zariadení. Stačí na to spyware, ktorý otvorí zadné vrátka k týmto zariadeniam. Využíva pritom zariadenia spoločností Cisco, Dell, Western Digital, Seagate, Maxtor a Samsung. Mimochodom Maxtor je už od roku 2006 dcérskou spoločnosťou Seagate.

Úrad TAO (Tailored Access Operations) prezývaný aj "komando digitálnych inštalatérov" sa zaoberá systémami, ktoré sú ťažko infiltrovateľné. TAO je zodpovedné za vniknutie do chránených systémov štátnych úradov celého sveta a pracuje s CIA a FBI na vykonaní citlivých misií. Taktiež sa dokáže infiltrovať do ochrany podmorských optických káblov. TAO dokonca zachytáva dodávky elektronických zariadení, aby mohlo do nich nainštalovať svoj spyware a infiltrovať sa do systému, akonáhle bude hardvér nainštalovaný a zapojený.

NSA si takto vytvára prístup do pevných diskov, routerov a mnohých iných zariadení. 50 stranová správa opisuje katalóg produktov, nástrojov a techník, ktoré používa divízia NSA nazývaná ANT (Access Network Technology) na prístup k zariadeniam. Dokumenty nadväzujú na správu o bezpečnostnej spoločnosti RSA, ktorá povolila NSA nainštalovať zadné vrátka do svojich šifrovacích tokenov.

Budova vedenia NSA


Zdá sa, že ANT má kľúč ku každým dverám. Bez ohľadu na to ako sa kto bráni, špecialisti z NSA preniknú cez všetko. ANT preferuje zameranie sa na BIOS nesúci v sebe kód a spúšťa sa zakaždým keď štartuje systém. Infiltrácia je do značnej miery neviditeľná pre bezpečnostné programy a môže pretrvávať aj keď je počítač vyčistený a nanovo nainštalovaný systém.

S výnimkou spoločnosti DELL, spoločnosti menované v dokumente kontaktované Der Spiegel, nemajú žiadnu znalosť o inštalovaní zadných vrátok do ich zariadení. Podľa Glenna Greenwalda je koniec odhaľovaniu dokumentov Edwarda Snowdena ešte poriadne ďaleko. Greenwald je žurnalista ktorý ako prvý spolupracoval so Snowdenom na publikovaní prvých odhalení. "Zostáva ešte odhaliť veľa dokumentov a je dôležité, aby sme porozumeli tomu čo publikujeme a hlavne aby sme o tom presne informovali" - dodal Greenwald.

Zdroj: news.cnet.com

Komentáre (3)
passco
Toto je pekna ukážka k čomu je trh aj s tou antivi ochranou a firewall.. totalna hlupost. ked niekto chce dostane sa do PC a clovek plati za to, ze mi odhalí nelegalnu kopiu alebo serial a nie skutocnu hrozbu ..
AmOK
Heh, ako elegantne vynechali Intel Active Management Technology! :D Btw, ako tak pozeram na foto tej budovy, tak ma napadlo. Moslimovia maju Kábu a Mohameda, amici NSA a Paranoju!
passco
To je inak zaujimava myšlienka.. nový typ digitálneho náboženstva a viery :D
Pridať nový komentár
TOPlist