EN

Nový tablet Surface Pro X od Microsoftu by mohol prísť s AMD grafikou

Už dlho sa hovorí, že Microsoft pracuje na vlastnom ARM procesore pre svoje Surface zariadenia. Ambície spoločnosti AMD pre platformu ARM sú už tiež oficiálne. Teraz sa však mali spoločnosti Microsoft a AMD údajne spojiť.

V decembri roku 2020 sme sa dozvedeli, že spoločnosť Microsoft pracuje na vlastnom ARM procesore. To sa však zatiaľ neuskutočnilo. Spoločnosť však so svojim predchádzajúcim partnerom, ktorým je spoločnosť Qualcomm, nenapreduje dostatočne rýchlo. Síce pracujú aj na novom čipe pre notebooky a dokonca majú používať svoj vlastný dizajn namiesto toho, aby sa spoliehali na ARM návrh, vývoj produktu až do jeho predajnej verzie sa pravdepodobne neuskutoční skôr ako na konci roku 2022.

Teraz používateľ „Tron“ na sociálnej platforme Twitter tvrdí, že spoločnosti AMD a Microsoft spolupracujú na vývoji ARM čipu pre budúce zariadenie Surface. AMD by zrejme malo prevziať grafickú časť, pretože ako tvrdí „Tron“, výkon by mal byť nižší ako u NVIDIA GTX1050, ale stále by mal byť výrazne lepší ako u predchádzajúcich Qualcomm čipov.

Čip má byť založený na Cortex X1 a bude vyrábaný 5nm procesom. Predstavený mal byť údajne osláviť tento rok, avšak kvôli oneskoreniam vo výrobnom procese bude predstavenie meškať. Pokiaľ ide o grafickú časť čipu, procesor bude zrejme používať mRDNA2 GPU.

 

Zdroje: CLIEN

Pridať nový komentár
TOPlist