Nový protokol sa snaží prepojiť všetky komunikačné služby

Nezisková organizácia chce uľahčiť komunikáciu medzi platformami.

Nezisková organizácia Matrix.org už dlhšiu dobu vyvíja komunikačný protokol Matrix, ktorý má byť univerzálny ako e-mail. Teda nezáleží, akého poskytovateľa používate, ale poštu z Outlooku na Gmail pošlete bez problémov. To chce organizácia docieliť aj medzi komunikátormi, akými sú napríklad WhatsApp, Messenger, LinkedIn, Signal a podobne, aby bola možná podobná forma komunikácie. Výhodou nového protokolu je jeho otvorenosť. Vďaka tomu už niektoré krajiny a organizácie začali používať nový protokol na tvorbu vlastných komunikačných aplikácií.

Štáty a organizácie sa vďaka Matrix protokolu nemusia spoliehať na komunikačné služby spoločností, akými sú Meta, Google, Telegram a podobne. Pomocou protokolu je zároveň možné komunikovať aj medzi rôznymi aplikáciami, ktoré sú postavené na "Matrixe". Nezisková organizácia vytvorila aj aplikáciu - Element, ktorá ukazuje schopnosti nového protokolu. V prípade, že sa rozhodnete použiť aplikáciu Element, môžete si založiť vlastné chatovacie servery a zároveň sa dokážu pripojiť aj ďalšie vytvorené inými používateľmi.

Nový protokol je v súlade s novými pravidlami Európskej únie týkajúcich sa pravidiel interoperability. Existuje tu aj problém, na ktorý organizácia už predstavila aj niekoľko riešení. Tým je totiž posielanie správ medzi rôznymi službami. Medzi jedným z návrhov pre posielanie správ medzi rôznymi platformami má byť napríklad vytvorenie "tieňových" botov, ktorí budú automaticky preposielať správy medzi službami. Boti pritom budú využívať Matrix protokol.

Zdroj: Techspot,

Pridať nový komentár
TOPlist