EN

Nový pohľad na temnú hmotu?

Zaznamenať temnú hmotu sa snažia vedci z celého sveta.

Vedci v súčasnosti odhadujú, že až 85% hmoty vo vesmíre je neviditeľnej. Túto „temnú hmotu“ nie je možné pozorovať priamo, pretože neinteraguje so svetlom rovnako ako bežná hmota, z ktorej sú vytvorené hviezdy, planéty a život na Zemi. Malý tím astronómov z Veľkej Británie našiel nový spôsob ako vidieť temnú hmotu a ten by mal byť desať krát presnejší ako predchádzajúci spôsob. Práca bola publikovaná aj v mesačníku Kráľovskej astronomickej spoločnosti. 

Pol Gurri, Ph.D. Študent na Swinburne University of Technology, ktorý viedol nový výskum, vysvetľuje: "Je to ako pozerať sa na vlajku a snažíte sa zistiť, aký je silný vietor. Nevidíte vietor, ale pohyb vlajky vám hovorí, ako silno vietor fúka." „  Nový výskum sa zameriava na efekt zvaný slabá gravitačná šošovka, ktorý je charakteristickým znakom Einsteinovej všeobecnej teórie relativity. ,,Temná hmota veľmi mierne skreslí obraz všetkého, čo je za ňou,“ hovorí docent Edward Taylor, ktorý sa tiež podieľal na výskume. 

Slabé gravitačné šošovky sú jedným z najúspešnejších spôsobov mapovania obsahu tmavej hmoty vo vesmíre. Tím Swinburne teraz v Austrálii použil teleskop ANU 2,3 m na mapovanie rotácie galaxií s gravitačnými šošovkami. „Pretože vieme, ako sa majú hviezdy a plyn pohybovať vo vnútri galaxií, zhruba vieme, ako by táto galaxia mala vyzerať,“ hovorí Gurri. „Meraním toho, ako skreslené sú skutočné obrazy galaxií potom môžeme zistiť, koľko tmavej hmoty by bolo treba na vysvetlenie toho, čo vidíme.“

 

Zdroj: Phys,

Pridať nový komentár
TOPlist