Nové počítače domácnostiam ročne ušetria až desiatky eur

Staršie počítače majú spotrebu ako mraznička alebo chladnička a stávajú sa zbytočnými spotrebičmi energie, domácnosti za ne zaplatia ročne desiatky eur. Naopak najmenej náročné sú ultrabooky, pri nich ročný účet za energiu neprekročí 8 EUR.

Medzi najväčšie spotrebiče elektrickej energie v domácnostiach patria počítače, hlavne tie so skorším rokom výroby. Ľahko sa o tom pri ročnom vyúčtovaní energie môžu presvedčiť domácnosti, ktoré využívajú päť rokov starý stolný počítač. „Zatiaľ čo spotreba ultrabooku, ktorý jeho majiteľ používa na prácu, ročne stojí v závislosti na konkrétnom type a činnostiach necelých 8 EUR. Za päť-ročný stolný počítač zaplatí približne 80 EUR, to je desaťkrát viac,“ hovorí Martin Vařbuchta, manažér pre maloobchodný predaj spoločnosti Intel.

Spotreba jedného stolného počítača môže dokonca narásť až na 160 EUR ročne, pokiaľ ich užívatelia nie sú zvyknutí počítač vypínať alebo vypínajú len monitor. Analýza vychádza z meraní spotreby elektrickej energie, ktoré realizoval odborný server Notebook.cz pre spoločnosť Intel. Vyjadrené vo financiách, stolný počítač, ktorý zabudneme vypnúť, nás bez toho, aby sme na ňom čokoľvek urobili, denne pripraví zhruba o 40 centov.

Analýza vyvracia mýtus o úspornom chovaní starších počítačových zostav v prípade, že sú v nečinnosti. „Aj keď sa na staršom počítači vypne monitor, jeho spotreba dramaticky neklesne, pretože rozhodujúce pre spotrebu sú parametre procesora, prípadne externej grafickej karty. Každá hodina prevádzky staršieho počítača nás stojí 1 cent, pri väčšej záťaži ako napríklad hranie hier alebo prehrávanie videa z webu sú to takmer 4 centy,“ potvrdzuje Jiří Zima z odborného serveru Notebook.cz, ktorý meranie uskutočnil.

Staršie počítača sa spotrebou vyrovnajú chladničkám, ultrabooky úspornej žiarovke

Už päť rokov starý počítač sa stáva „energetickým žrútom“, u ktorého sa oplatí obmedzovať prevádzku len na nutné činnosti. Aj v prípade, že na jeho prevádzku dohliadame, sa stolný počítač s rokom výroby 2008 radí medzi prístroje s najväčším vplyvom na účty domácností, ako sú chladničky, mrazničky alebo plazmové televízory. V množstve domácností sú bežne v prevádzke omnoho staršie modely počítačov, ktorých spotreba je často ešte vyššia. Svoj podiel viny na tom majú aj externé grafické karty staršieho dátumu výroby, ktoré sú veľmi energeticky náročné a zbytočne spotrebovávajú energiu aj pri bežných činnostiach, na ktoré dnes úplne stačí grafika priamo v procesore.

Meranie spotreby potvrdilo dominanciu ultrabookov ako energeticky najúspornejších zariadení: Za ich prevádzku zaplatí majiteľ ročne 4 až 8 EUR, podľa intenzity využívania. „Priemerná spotreba ultrabooku je desaťkrát nižšia ako pri päť-ročnom PC, ale aj v energeticky najnáročnejšom režimu hrania hier je ultrabook asi sedemkrát úspornejší,“ dodáva Jiří Zima. O stupeň horšie vlastnosti vykazuje najrozšírenejšia kategória notebookov, kde sa aj u starších modelov pohybuje ročná spotreba pod hranicou 16 EUR.

Domácnostiam, ktoré chcú znížiť účet za elektrinu do primeraných čísel a využívajú stolný počítač, sa z ekonomického hľadiska priamo ponúka jeho výmena za prenosný počítač kategórie notebook alebo ultrabook. V priemernej domácnosti, ktorá ročne zaplatí za elektrinu 400 EUR, takto možno pri cene 0,061 EUR za 1 kWh  usporiť 30 až 60 EUR v závislosti od miery využívania počítača. Znížiť účty na polovicu dokážu taktiež počítače typu all-in-one, ekologicky šetrnejší nástupcovia stolných počítačov.

Sedem odporúčaní pre úsporný chod PC:

1.    Pokiaľ pravidelne využívate stolný počítač starší ako päť rokov, zvážte jeho výmenu za niektorý z prenosných modelov, ako sú ultrabooky, notebooky alebo konvertibilné zariadenia „dva v jednom“ kombinujúce tablet s klávesnicou. Ročne tak môžete ušetriť 30 až 60 EUR.

2.    Najrýchlejšie sa elektromer roztočí pri činnostiach, ktoré maximálne vyťažujú procesor, ako je napríklad hranie niektorých multimediálnych hier, využívanie náročných grafických programov, editovanie videa. Ak máte doma „hráča“ so starším stolným počítačom, jedna hodina hrania bude stáť 4 centy.

3.    Ak nie ste náruživým hráčom, spoľahnite sa na integrovanú grafiku, ktorá vo väčšine prípadov zaistí hladký chod grafických aplikácií. Naopak externá grafická karta pri starších stolných počítačoch patrí medzi riešenia, ktoré majú výrazný vplyv na spotrebu.

4.    Predchádzajte plytvaniu a nenechávajte počítač zapnutý dlhšie ako je to potrebné, hlavne cez noc. Pokiaľ sa jedná o stolné počítače, aj v stave nečinnosti spotrebujú určité množstvo energie, čo nás denne v prípade staršieho PC stojí až 4 centy.

5.    Okrem vypínania sa naučte využívať ďalšie prevádzkové módy počítača, ako napríklad spánok alebo hybernácia, minimalizujete tým ich spotrebu.

6.    Sledovanie filmov vyjde najlacnejšie na ultrabooku, kde hodina nestojí ani jeden cent. Klasická televízia a hlavne plazma vychádzajú pri porovnaní oveľa nevýhodnejšie, až na 5 centov za hodinu.

7.    Pokiaľ sympatizujete so stolnými počítačmi a chcete na nich pracovať aj v budúcnosti, informujte sa o počítačoch z kategórie „all-in-one“, ktoré sú z hľadiska spotreby priateľské k vašej peňaženke.

Komentáre (7)
adam102
PC z roku 2009, procesor podtaktovany v idle na 650mhz/0.95V, gpu na 150/250mhz, zdroj 80+ zemiakovy mi zere okolo 100W aj s monitorom. V zatazi okolo 200W(3,6GHz/1.5V), takze nieco na tom bude :) Na tu trackmaniu by mi stacilo aj cosi uspornejsie a novsie.
sareth
To mam najradšej,j keď porovnavaju staršie PC s novým NB. Urcite je dosť veľký rozdiel medzi starým a novým, ale hlavne treba porovnavat rovnaké platformi, tj. NB vs NB a PC vs PC.
miroh
heh urcite kupou ultrabooku usetrim....
Hrochy
Ked nie je argumentom predaja novych PC vykon, ma to byt ich spotreba. V sucasnosti su notebooky lacnejsie ako samotne PC. Takze na obycajne surfovanie a jednoduchu pracu staci notebook s pripojenim na externy monitor a na hry PC :). Ci mam nove PC alebo stare, pri hrani to bude aj tak z hladiska spotreby jedno. Rozdiel bude v nastavenych detailoch. Vyznam moze mat predat staru grafiku, byvaly high-end a vymenit za dnesny mid az low-end pri rovnakom vykone, ale ovela mensej spotrebe. Procesor na tom az tak dobre nebude. Kupovat 1200e ultrabook kvoli 8 ci 20 euram usetrenym na elektrickej energii rocne nie je spravny argument. Tie sa predavaju kvoli velkosti a hmostnosti, nie kvoli malej spotrebe energie. Ale to tu aj tak vsetci vieme :).
DrStevko
hh to je síce všetko pekné, pre oko neznalého človeka... Príklad: Staré PC IntelCore2Duo,4GB,9800GT vymením za 500euro Notebook a ročne ušetrím cca 50euro tak sa mi investícia 500€ vráti za 10rokov, lenže ten noťas 10rokov neprežije... tak čo sa to vlastne vyplatí? lebo to PC o 10rokov stále pôjde...
saverko
ale vsak treba to nejak predat ne :D
klimciaak
kupim ultrabook a pri prvom spusteni nejakej narocnejsej aplikacie ho otrepem o stenu z dovodu nedostatku vykonu=zbytocne vyhodenych x 100€ Takisto, dnes som z donutenia pracoval na jednom all-in-one od lenova.Robil som nejake veci v Joomle-4 otvorene okna vo firefoxe a photoshop.Ten srot za vyse 400€ mal dost...svojeho C2D s 8G ram sa nevzdam na ukor podobnej bezvykonovej chobotiny...
Pridať nový komentár
TOPlist