Nová batéria sa nabije za minútu, vydrží veľa cyklov

 
Hliníková batéria poskytuje oproti Li-Ion batériám rýchlejšie nabíjanie, väčší počet cyklov a je bezpečnejšia. Má to však zatiaľ pár háčikov.

Výskumníci zo Stanfordskej univerzity vyvinuli novú batériu, ktorá sa dokáže na plnú kapacitu nabiť za 1 minútu a je bezpečnejšia ako tradičné lítium-ionové batérie. Tajomstvo novej batérie spočíva v hliník-iónových bunkách, ktoré sú navyše oveľa lacnejšie ako Li-Ion bunky. Hliník-iónové bunky sú tiež menej náchylné na vznietenie či výbuch a predstavujú tak bezpečnejší variant oproti Li-Ion batériám. "Naša nová batéria nebude horieť ani keby ste cez ňu vŕtali", tvrdí Dai Hongije, profesor chémie na Standforde.
 
Objavenie hliník-iónových batérií nie je prevratnou novinkou, no vedci si doteraz lámali hlavu s hľadaním vhodného materiálu pre anódu a katódu tak, aby mohli byť batérie vhodné pre komerčné použitie a aby zároveň batéria vydržala veľký počet nabíjacích cyklov bez degradácie výkonu. "Nechtiac sme zistili, že oným jednoduchým riešením je použitie grafitu", povedal Dai.
 
 
Prototyp batérie tak používa hlinkovú anódu s grafitovú katódou, medzi ktorými je tekutý elektrolyt, čo znamená, že batéria je tiež flexibilná. Prototyp vydrží asi 7500 cyklov bez straty výkonu čo je takmer 8-krát viac ako u tradičných Li-Ion batérii.
 
Výdrž a ohybnosť batérie sú nepochybne silné stránky batérie, ktoré by mohli zaujímať aj výrobcov elektroniky, ktorá by tak mohla vydržať dlhšie na nabitie a mať ohnutý dizajn. Batéria má však ešte niekoľko nedostatkov. Tým väčším je menšia produkcia napätia. Súčasný prototyp dokáže vyrobiť iba 2V čo je menej ako 3,6V od konvenčných Li-Ion batérií. Hustota energie je taktiež menšia a dosahuje iba 40W na kilogram v porovnaní s 100 až 260W na kilogram u Li-Ion batérií.
 
Vedci z univerzity sú však optimistickí a tvrdia, že vylepšenie materiálu pre katódu by mohlo zvýšiť napätie a hustotu. Po vylepšení týchto nedostatkov by sa jednalo o vhodnú batériu pre smartfóny, inteligentné hodinky a podobne. Nejakú poriadnu zmenu v batériách by to už naozaj chcelo. Rastie výkon, rozlíšenia displejov a o nových, úžasných batériách stále len roky počúvame bez skutočného nasadenia. Dovtedy sa môžete sami pokúsiť starať čo nalepšie o batériu aby vydržala dlho.
 
Zdroj: pcworld
 
Komentáre (1)
MQ
So "superbateriami" sa zas roztrhlo vrece. Len som zvedavy, kedy sa konecne nieco z tych objavov dostane do praxe? Zatial je k tomu najblizsie hybridny superkondenzator. Uz by bolo nacase nieco naozaj prevratne v oblasti baterii, lebo to je velka bieda. Hybridny superkondenzator: http://m.zive.cz/hybridni-superkondenzator-se-nabije-rychle-a-vydrzi-dlouho/a-177797/?textart=1
Pridať nový komentár
TOPlist