Nobelova cenu za fyziku za detekciu gravitačných vĺn

, Autor: Tlačové správy z vedy

Kráľovská Švédska Akadémia Vied sa rozhodla udeliť Nobelovu cenu za fyziku za rok 2017, polovicu pre

Rainera Weissa  LIGO / VIRGO kolaborácia

a druhú polovicu spoločne pre

Barryho C. Barisha  LIGO / VIRGO kolaborácia
a
Kipa S. Thorna  LIGO / VIRGO kolaborácia

"za rozhodujúci príspevok k LIGO detektoru a pozorovanie gravitačných vĺn"

Gravitačné vlny nakoniec zachytené

14. septembra 2015 sa gravitačné vlny vesmíru pozorovali prvý krát. Vlny, ktoré pred sto rokmi predpovedal Albert Einstein, pochádzali z kolízie medzi dvoma čiernymi dierami. Trvalo 1,3 miliardy rokov, kým vlny prišli dosiahli detektor LIGO v USA.

Signál bol v momente keď dosiahol Zem extrémne slabý, ale napriek tomu sľubuje revolúciu v astrofyzike. Gravitačné vlny sú úplne novým spôsobom pozorovania najbúrlivejších udalostí vo vesmíre a testom hraníc nášho poznania.

LIGO, Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory, je spoločným projektom viac ako tisícky vedcov z viac ako dvadsiatich krajín. Spolu realizovali víziu, ktorá je takmer päťdesiat rokov stará. Laureáti Nobelovej ceny za rok 2017 sa svojím nadšením a odhodlaním stali neoceniteľnými pre úspech LIGO projektu. Priekopníci Rainer Weiss a Kip S. Thorne spolu s Barrym C. Barishom, vedcom a lídrom, ktorý priviedol projekt k úspešnému dokončeniu, čo zabezpečilo, že štyri desaťročia úsilia viedli k pozorovaniu gravitačných vĺn.

Už v polovici sedemdesiatych rokov Rainer Weiss analyzoval možné zdroje pozaďového šumu, ktoré by mohli rušiť merania, a taktiež navrhol detektor, laserový interferometer, ktorý by prekonal tento šum. Už skôr boli Kip Thorne a Rainer Weiss pevne presvedčení, že gravitačné vlny môžu byť detegované a môžu priniesť revolúciu v našich poznaní vesmíre.

Gravitačné vlny sa šíria rýchlosťou svetla a napĺňajú vesmír, tak ako to opísal Albert Einstein vo svojej Všeobecnej teórii relativity. Vytvárajú sa vždy, keď hmota zrýchľuje, ako keď krasokorčuliar robí piruetu alebo okolo seba obieha dvojica čiernych dier. Einstein bol presvedčený, že ich nikdy nebude možné merať. Projekt LIGO využíval pár gigantických laserových interferometrov na meranie zmeny tisíckrát menšej ako je rozmer atómového jadra, keď gravitačná vlna prechádza Zemou.

Doteraz boli všetky druhy elektromagnetického žiarenia a častíc, ako napríklad kozmické žiarenie alebo neutrína, používané na skúmanie vesmíru. Avšak gravitačné vlny sú priamym svedectvom o narušení samotného priestoru. Je to niečo úplne nové a iné, otvárajúce neviditeľné svety. Množstvo objavov čaká tých, ktorí úspešne zachytia vlny a interpretujú ich posolstvo.

 

Zdroj: www.nobelprize.org

 

Kľúčové slová
Nobelove ceny
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Nobelova cenu za fyziku za detekciu gravitačných vĺn

Úvod ako z Star Wars. Osobne si myslím,že je to nezmysel. Zachytili niečo a vymysleli si k tomu peknú legendu. Gravitačné vlny sa vždy šíria smerom k zdroju gravitácie, nie od neho. A tým som povedal všetko. Rozmýšlajte! Najlepšie je vysvetľovať niečo čo sa stalo pred miliardou rokov. Ak zachytia gravitačné vlny Slnka, Mesiaca alebo Zeme, potom môžme hovoriť o úspechu.

Poslať nový komentár

TOPlist