EN

Nissan experimentuje so svietiacou farbou na autách

Nejde len o módny výstrelok, farba dokáže žiariť po celú noc a efektne zvýrazňuje auto v noci.

Inžinieri z Nissanu majú zrejme na výrobu farieb talent. Táto ekologicky nezávadná farba sa dokáže cez deň nabiť na toľko, aby v noci žiarila až 10 hodín. Presnejšie sa uvádza že dokáže žiariť od 8 do 10 hodín. Farba s názvom Starpath je vyrobená z výhradne ekologických materiálov a obsahuje prírodné produkty ako napr. hlinitan strontnatý.

Ten funguje ako luminofor a pokiaľ obsahuje aj malé množstvo európia, začne fosforeskovať. Je bez zápachu, chemicky a biologicky inertný. Podobná technológia žiariacej farby v tme je zrejme použitá aj na cestách v Holandsku. Nissan tvrdí, že farba by si mala udržať luminoscenciu až po dobu 25 rokov. Mimo iného, Holandsko experimentuje aj so solárnymi cestami.

Japonská automobilka, ako sme už vyššie písali, má talent na nezvyčajné technológie vo svojich farbách. Minulý rok predstavila super-hydrofóbnu a oleofóbnu farbu s názvom Ultra-Ever Dry. Táto farba má schopnosť odpudzovať vodu, olej ale aj nečistoty.

Ak by sa Nissanu podarilo skĺbiť Starpath a Ultra-Ever Dry, bol by to veľmi silný marketingový ťahák. Či sa však Starpath dostane vôbec do reálneho použitia, správy neuvádzajú.

Zdroj: techspot.com

Komentáre (1)
LoPiO
uz tu bola aj folia co svieti a mozte ju dat na auto :) http://www.aliexpress.com/store/product/Luminescent-vinyl-car-wrap-film-luminous-sticker-glow-in-dark-1-52-20m/814312_2039771595.html Ja som na taketo hovadinky, takze by bolo super keby to preslo. Ale kedze Vam neprejdu ani neony pod autom, tak to som zvedavy ako prejde toto :D A to este ak si auto pomalujem ako vianocny stromcek :) No ale ak na to bude homologizacia od vyrobcu, tak chcem vidiet ten vyraz v tvari nasich policajnych prislusnikov :D Skor co by sa malo stat zakladom je ultra-ever dry farba :) Necital som o nej vela, ale ak je ekologicky v pohode, tak si viete predstavit kolko sa usetri vody a chemikalli na cistenie aut nielen v autoumyvarkach :)
Pridať nový komentár
TOPlist