Nintendo oslavuje 130 rokov

Presne pred 130 rokmi, 23. septembra 1889 bola založená spoločnosť Nintendo. Jej zakladateľ, Fusajiro Yamauchi, sa pustil do ručnej výroby hracích kariet pre tradičnú japonskú kartovú hru Hanafuda. Krátko po založení spoločnosti si 6. novembra 1889 otvoril v Kjóte svoj prvý kartový obchod Nintendo Koppai, ktorý zaznamenal obrovský úspech. Spoločnosť začala rýchlo rásť a nasledovalo otvorenie ďalšieho obchodu v Osake a tvorba ďalších kartových hier.


Spoločnosť Nintendo naďalej napredovala a časom sa zmenila na masového producenta hracích kariet, aby dokázala pokryť dopyt po jej kartách. Neskôr založila aj vlastný turnaj Nintendo Cup v hre bridge.

Zlomovým pre Nindendo bol rok 1956, keď spoločnosť riadil vnuk zakladateľa Hiroshi Yamauchi. Ten sa rozhodol navštíviť United States Playing Card Company, ktorá patrila k najväčším hráčom na trhu s hracími kartami v USA, s cieľom expandovať do zahraničia. Najväčším prekvapením pre neho bolo, že najväčšia kartová spoločnosť na svete sídli iba v malej kancelárii a s malým potenciálom napredovať. Toto využil vo svoj prospech a Nintendo samostatne uzatvorilo zmluvu na používanie postavičiek Disney na svojich kartách.

Vďaka neustálemu rastu ziskov a obrovskému kapitálu sa Nintendo pustilo aj na úplne nové trhy, ktoré s pôvodným zámerom spoločnosti nemali nič spoločného. Nintendo založilo vlastnú taxislužbu, sieť takzvaných hodinových hotelov, televíznu spoločnosť, ale aj vlastnú značku instantnej ryže. Všetky tieto spoločnosti však postihol spoločný osud a časom skrachovali. Nešťastným pre Nintendo bol rok 1964, kedy sa predaje hracích kariet prepadli a akcie spoločnosti spadli na najnižšiu zaznamenanú hodnotu 60 JPY.

Nová éra a prvé úspechy s videohrami

Prvé pokusy s videohrami začalo Nintendo už v roku 1974, keď získalo licenciu na distribúciu prvej videohernej konzoly Magnavox Odyssey v Japonsku. Prvý vlastný hardvér si Nintendo vyvinulo v roku 1977 a uviedlo na trh hernú konzolu pre farebné televízory Color-TV Game, ktorá v rôznych verziách postupne priniesla hry ako tenis, hokej, volejbal či ping pong.

Ďalším zlomovým rokom je rok 1981, kedy svetlo sveta uzrela legendárna hra Donkey Kong, ktorá vyšla v podobe herného automatu. Obrovský úspech hry priniesol spoločnosti nemalé zisky, ale aj možnosti expanzie na domáce herné konzoly. Hra bola portovaná na legendárne Atari 2600, Intellivision a ColecoVision.

Logickým krokom bol vývoj vlastnej konzoly pre domácnosti a tak sa aj stalo v roku 1985 s príchodom Nintendo Entertainment Sytem (NES) a legendárnym Super Mario Bros. Ten sa dostal aj do prenosnej hernej konzoly Game Boy. NES bol úspešný aj vďaka vymeniteľným kazetám s hrami. NES bol neskôr nahradený výkonnejším 16-bitovým systémom Super Nintendo Entertainment System (SNES).

Nasledovalo Nintendo 64 s 3D grafikou v roku 1996 a Nintendo GameCube s optickými diskami namiesto kaziet v roku 2001, ktorý však zostal v tieni populárnejších konkurentov Xbox a PlayStation. Nintendo nezanevrelo ani na prenosné konzoly. Pôvodný Game Boy nahradil Game Boy Color a Game Boy Advance, a v roku 2004 Nintendo DS s dvomi obrazovkami.

V roku 2006 prišlo Nintendo s novým konceptom ovládania, ktorý sa odlišoval od konkurenčných riešení. Konzola Wii používala ovládač, ktorý bol snímaný kamerou a prenášal pohyb osôb do hry. V roku 2012 prichádza vylepšené Wii U, ktorý okrem výkonnejšieho hardvéru obsahoval aj ovládač s vlastnou 6,2" obrazovkou.

Najnovším prírastkom do rodiny je Nintendo Switch. Jedná sa o modulárnu hernú konzolu, ktorú je možné rozložiť na jednotlivé časti a obrazovku oddeliť od ovládačov. Opäť sa tak jedná o originálny počin a snahu odlíšiť sa od konkurenčných produktov Xbox a Playstation.

Zdroj: Wikipedia

Pridať nový komentár
TOPlist