Niektorým spoločnostiam sa nepáči kúpa ARM Nvidiou

Qualcomm, Google ale aj Microsoft neskrývajú obavy z toho, že Nvidia kúpila ARM.

Google, Microsoft, ale aj Qualcomm sa obrátili na regulačné orgány v Spojených štátoch amerických, Európe, Číne a Veľkej Británii. Spomínané spoločnosti sa totiž boja toho, že Nvidia môže zmeniť udeľovanie licencií na používanie technológie výroby čipov. Stať sa tak môže napriek tomu, že samotný technologický gigant Nvidia sa zaviazal, že nebude zneužívať vlastníctvo nad touto firmou. Zároveň sa aj samotný riaditeľ spoločnosti Nvidia vyjadril, že zachovajú otvorený licenčný model ARM a nemajú v pláne obmedziť, alebo odmietnuť zákazníkov.

Konkurentom sa sľub udržať spoločnosť ARM neutrálnou ale nezdá. Za kúpu firmy zaplatili 30 miliárd euro s tým, že ju ale nebudú používať na vlastné zisky, nakoľko Google aj Microsoft údajne pracujú na vlastných čipoch založených na technológii Arm a spoločnosť Qualcomm využíva ich architektúru pri návrhu čipov. Nvidia naďalej trvá na tom, že sa chce sústrediť po akvizícii ARM-u na rozvoj umelej inteligencie a jej následné rozšírenie, od grafických kariet až po autonómne autá. Nvidia zároveň musí myslieť aj na vývoj nových architektúr, o ktoré sa stará ARM, aby si spoločnosť udržala náskok pred Intelom.

Regulačné úrady sa už k situácii vyjadrili a uviedli, že dohodu medzi spoločnosťami Nvidia a ARM podrobne preskúmajú. Zároveň je veľmi pravdepodobné, že Google, Microsoft a Qualcomm budú namietať a je dosť možné, že sa časom k nim zapoja aj iné spoločnosti.

Zdroj: TheVerge, CNBC, Bloomberg,

Pridať nový komentár
TOPlist