Niekto zneužíva patenty neexistujúcej spoločnosti, aby žaloval Apple a Google

Subjekt používajúci v názve meno neexistujúcej spoločnosti, otvára súdne spory proti spoločnostiam Google a Apple.

Spoločnosť Jawbone neexistuje od roku 2017, no zaoberala sa výrobou fitness trackerov, športových slúchadiel a inej nositeľnej elektroniky. Aj keď už firma neexistuje, jej patenty stále majú platnosť. Tejto skutočnosti sa rozhodol pravdepodobne zneužiť subjekt s názvom Jawbone Innovations LLC, ktorý podal žaloby na súd Waco v Texase (Spojené štáty americké). Žaloby sú namierené proti dvom technologickým gigantom - Apple a Google, pričom subjekt tvrdí, že obe spoločnosti porušili osem patentov, ktoré zhodou okolností patrili už neexistujúcej spoločnosti Jawbone. 

Predmetné patenty sa týkajú algoritmov určených pre potlačenie (izoláciu) hluku. Tieto patenty boli pôvodne vyvinuté pre projekty americkej štátnej agentúry DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). V oboch žalobách sa žiada pozastavenie predaja produktov, využívajúcich spomínané patenty. Má sa to týkať smartfónov (iPhone, Pixe), slúchadiel, inteligentné domáce zariadenia, notebooky a podobne. Lenže toto nie je prvý prípad takéhoto druhu žaloby, pretože ešte v júni počas tohto roka, spoločnosť Jawbone Innovations LLC podala žalobu aj na juhokórejskú spoločnosť Samsung, za podobné porušenia patentov.

Záhadná spoločnosť Jawbone Innovations LLC vlastní patenty, ktoré využívajú vyššie spomenuté spoločnosti a dalo by sa povedať s najvyššou pravdepodobnosťou, že ide o patentového trola. Webovému portálu Bloomberg sa podarilo vypátrať, že jeden z manažérov spoločnosti spravuje aj iné spoločnosti, ktoré sa súdia napríklad s firmami Lyft a Uber. Podanie na súde v Texase má tiež svoj zmysel, nakoľko sudcovia a poroty, majú svojim spôsobom priateľský vzťah k majiteľom patentov.

Zdroj: TheVerge, Logolynx,

Pridať nový komentár
TOPlist