Neúmyselná slepota: Prečo vodiči nemusia vidieť motocykel v ich zornom poli

Neúmerne vysoký počet dopravných nehôd spojených s motocyklami môže súvisieť so spôsobom, akým ľudský mozog spracováva alebo nedokáže spracovať informácie. Podľa nového výskumu uverejneného v magazíne Human Factors, "Sústreďovanie pozornosti na detekciu motocyklov: úloha neúmyselnej slepoty. " Štúdia skúma, ako by mohol fenomén neúmyselnej slepoty, alebo nevšimnutie si neočakávaného objektu v zornom poli, vysvetliť výskyt nehôd nazývaných LBFTS, ktoré sú najbežnejším typom nehôd s motocyklami.  

Podľa výskumníkov Kristena Pammera, Stephanie Sabadas a Stephanie Lentern, sú LBFTS havárie (zo skratky looked-but-failed-to-see) obzvlášť znepokojujúce, pretože aj napriek jasnej viditeľnosti a neprítomnosti iných rizík alebo rozptýlení sa vodiči pozerajú smerom k blížiacemu sa motocyklu - a v niektorých prípadov sa zdá, že sa pozerajú priamo na motocykel - ale stále smerujú do jeho dráhy.

Pammer, profesor psychológie Austrálskej národnej univerzite, poznamenáva: "Keď šoférujeme, náš mozog sa musí vysporiadať s ohromným množstvom senzorických informácií. Na všetko sa nemôžeme sústrediť, pretože by to spotrebovalo obrovské kognitívne zdroje a trvalo príliš dlho. Takže náš mozog musí rozhodnúť, ktoré informácie sú najdôležitejšie. Frekvencia LBFTS nehôd naznačuje spojenie s tým, ako mozog filtruje informácie."

Výskumu sa zúčastnilo 56 dospelých. Výskumnici ich požiadali, aby preskúmali sériu fotografií zobrazujúcich rutinné situácie pri šoférovaní z hľadiska vodiča. Respondenti mali určiť, či obraz predstavoval bezpečné alebo nebezpečné prostredie pre jazdu. Na záverečnej fotografii výskumníci manipulovali s obrazom tak, že obsahoval neočakávaný predmet, a to buď motocykel alebo taxík, a spýtali sa účastníkov výskumu, či si všimli jeden z objektov.

Hoci 48% všetkých účastníkov uviedlo, že si nevšimli žiadny ďalší predmet, bolo oveľa menej pravdepodobné, že odhalia motocykel (65%), než že si všimnú taxík (31%).

Ďalšie dôkazy o tom, že neúmyselná slepota by sa vo výsledkoch prieskumu mohla mať vplyv ukázali výsledky prieskumu uskutočneného pred experimentom, ktorého cieľom bolo posúdiť celkovú citlivosť účastníkov na každé vozidlo na fotografiách. Hoci účastníci verili, že motocykel je na ceste rovnako častým zjavom ako taxík, mysleli si, že je oveľa menej pravdepodobne všimnúť si motocykel.

Pammer a spoluautori sa domnievajú, že ich štúdia poukazuje na potrebu varovať vodičov, aby si na motocykle dávali väčší pozor. Možno bude potrebné zaviesť tréningové programy pre nových vodičov.

"Motocykle sa zdajú byť veľmi nízko na zozname priorít mozgu, keď ide o filtrovanie informácií," dodáva Pammer. "Tým, že motocyklistov umiestni vyššie na radar mozgu vodiča, dúfame, že bude pravdepodobnejšie, že ich vodiči uvidia. Medzitým musíme byť počas jazdy ostražitejší, aktívnejší a viac sústredenejší."

Zdroj: hfes.org

Komentáre (7)
wingo
Veľa šťastia preprogramovať mozog všetkých vodičov... keby sa radšej zamerali na to prečo sú vlastne motocykle tak prehliadnuteľné a následne ako upraviť motocykle tak aby mozgom bežného človeka neboli také prehliadnuteľné.
Lofko
Keď nemuseli auta cez deň svietiť a svietili len motorky,tak to bolo celkom logické riešenie,preto som na svojej motorke pridal osvetlenie zodpovedajúce riziku jazdy na nej, samozrejme homologizovane a nie lacné,zatiaľ ma každý vodič videl keďže píšem a dýcham ☺, reflexné zelené oblečenie je už u mna samozrejmosťou.dalsia dôležitá vec je ale samotné správanie motorkárov, ktorí si nevedia uvedomiť že sú ľahko prehliadnutelni a aj najmenšia kolízia končí fatálne zle.za tie roky na motorke a hlavne v dnešnej premávke som sa naučil maximálne predvídať a premýšľať aj za iných
spanatko
neumyselna slepota... skor totalny egocentrizmus a nezaujem o dianie okolo seba, ludia v autach telefonuju, smskuku, zeru, kvakaju a vobec ich nezaujma ze niesu v premavke sami.. este vas budu vedome vytlacat a tvarit sa ze je vsetko v poriadku.. nemali by ludom davat vodicaky kym neabsolvuju premavku zo stranych chodca! bicykla! motocykla a automobilu.. ale ved treba predavat auticka kazdemu dementikovi potom to tak vyzera autoskoly u nas na zaplakanie! a nie len u nas.. "Možno bude potrebné zaviesť tréningové programy pre nových vodičov." mozno!!!!
Svarog
odjazdenych mam uz peknych par rokov a ked sa niekto sprava arogantne tak su to chodci , cyklisti na cele s motorkarmi !!! Predchadzanie sprava bezne ( jedneho som skoro namotal medzi duplamontaz kedze ma predchadzal sprava a oproti iduce vozidlo obchadalo prekazku aby som sa mu vyhol automaticky som to stiahol doprava kde ma samozrejme prekvapil debil na motorke ktory ma predbiehal sprava) tlacenie sa na semaforoch a v kolonoch dopredu pomedzi stojace vozidla ako keby boli ozaj vsetci povinny davat pozor aby debilovy nepresli po nohach ked stoji medzi autami bezne. Takze mili motorkari najprv sa pourite do vlastnych oci a potom hladajte smietku v oku druheho ste rovnaky ucastnici cestnej premavky ako ostatny a to plati aj pri stati na semaforoch alebo v kolonach mate sa zaradit za posledne vozidlo a cakat ako ostatny!!!!!!
tenis
Na krizovatku pride za sebou 15 motoriek, kazda sa postavi do radu za seba v predpisovej vzdialenosti, za nimi budu stat auta v rade, takto to myslis ? Ja myslim, ze pri normalnom spravani oboch stran to zrychluje dopravu. Ty si mala dusicka, ktora stoji v kolone a zavidi, zavidi, jej nebolo dopriate, tak nedopraje nikomu....
Vodič
Presne tak, slepice SMS-kujúce alebo večne s telefónom nalepeným na uchu, za jazdy v 2,5 tonových SUV sú v pohode, ale niekoho, kto sa na 100% sústredí na jazdu, ale ide o pár km/hod rýchlejšie ako nezmyselný limit 50km/hod, toho už idú kameňovať! Detto za nezastavenie na nezmyselnej stopke aj tam, kde je vidieť na kilometre ďaleko!!! Tupá polícia!
fantomaas
"Denné svietenie" v podobe, v akej je u nás, je typický DILETANTIZMUS! Keby jediný... V Rakúsku zrušili - pre výrazný nárast nehôd s motorkármi. Ak niektoré autá svietia stretávačkami, niektoré (nedovolene no rozumne) parkovačkami, iné slabými LEDkami, ďalšie hmlovkami, silnými LED - je v tom chaos. Navyše X dementov si neuvedomí, že na "denkách" ich zozadu za šera takmer nevidno. Chcelo by to hromadnú žalobu na zákonoprdcov za všeobecné ohrozenie. V základných zákonoch je, že "každý si má počínať tak, aby nevznikalo žiadne nebezpečenstvo". Denné svietenie v podobe, v akej ho trubirohovia schválili, to nebezpečenstvo predikuje :(
Pridať nový komentár
TOPlist