Nestačí Vám 4G mobilné pripojenie? Nevadí. Prichádza 5G!

, Autor: Ján Kurej

Piata generácia mobilných sieti označovaná 5G prešla schvaľovacím procesom. Tento týždeň sa konala konferencia RAN (Radio Access Network), na ktorej Organizácia 3GPP (3rd Generation Partnership Project) schválila tento nový štandard mobilnej siete. Pod touto organizáciou pracuje veľa firiem, ktoré sa zameriavajú na nové technológie v oblasti mobilnej a bezdrôtovej siete. Jednou z nich je aj Intel, ktorá spoločne s firmami ako Eriksson, Nokia, AT&T, Korea Telecom, NTT Docomo a Verizon prichádza s novým štandardom pre piatu generáciu mobilných sieti.

3GPP organizácia stojí za štandardami LTE aj 3G UMTS, ktoré sa z rozličných technológií štvrtej generácie mobilných sieti presadili a dominujú u GSM operátorov. Teraz bol schválený 5G štandard, ktorý umožní rýchlejšiu implementáciu prvých 5G sieti. Štandard s označením NSA v skratke znamená “Non-StandAlone” je postavený na najnovších technológiách s využitím jadra z LTE sietí.

Čo sa týka parametrov 5G siete, tie budú definované Medzinárodnou telekomunikačnou úniou, ktorá pracuje na návrhu požiadaviek pre túto generáciu sieti. Samozrejme, očakáva sa výrazne vyššia rýchlosť pripojenia a široké spektrum možnosti využitia takéhoto pripojenia ako napríklad v automotive. Intel už informoval, že už v tomto segmente testuje 5G. Keďže 3GPP zatiaľ neuviedla jednotlivé parametre tejto technológie, vedú sa rôzne dohady o tom aká by mohla byť maximálna teoretická rýchlosť takéhoto pripojenia.

Prvé testovacie zariadenia v reálnom prostredí budú využívať modem Intel XMM 8000 a prvé prístroje s týmto modemom sa očakávajú v roku 2019. Ide o ten istý modem, o ktorom sa zmienil Apple, že ho začne implementovať do budúcej generácie svojich mobilných zariadení.

Zdroj: hothardware

Kľúčové slová
3G, 5G, LTE
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Nestačí Vám 4G mobilné pripojenie? Nevadí. Prichádza 5G!

3g je inde ako v tom obrázku to bude myslene asi 2G

3G ako UMTS zacinalo na rychlosti asi 1900kbps teoretickych, praktickych to bolo prave 384 kbps

Re: Nestačí Vám 4G mobilné pripojenie? Nevadí. Prichádza 5G!

Ano ma to velmi velky vyznam. Potom to trapne, nezmyselne, absurdne mesacne cca 2 GB FUPko (vieme ze mobilmi operatori proste nedavaju 500 GB alebo 1 TB FUPko) neminiem za 5 minut, ale za jednu minutu. Len mi nejde do hlavy co by som mal akoze robit zvysnych 30 dni, 23 hodin a 59 minut? Vedel by mi niektory mobilny operator na tuto otazku odpovedat?

Ale hlavne ze pevne pripojenie je standard iba v radoch desiatok Mbps a niekde ani tolko nie. Do toho spada aj 500 Mbps Orange optika!!! Preco? Lebo ak sa clovek nezariadi sam, daju k tomu neskutocne trapny a predpotopny konvertor+router v jednom (vo velmi oblubenom pasme 2,4 GHz), ktory zvlada max. 150 Mbps a realne zvlada 1/2 z toho. Kvoli ruseniu v pasme 2,4 GHz potom clovek ma 40-50 Mbps aj 1 m od routera pri PRIAMEJ VIDITELNOSTI. Takze do baraku ide 500 Mbps a clovek prakticky pouziva iba 50 Mbps. Pre rychlejsie wi-fi si clovek musi kupit super-kvalitny router za nejake 3 stovky. Takze vacsina alebo velka cast pevnych pripojeni je realne iba desiatky Mbps. Ale hlavne ze budeme mat 5G v mobile, kde si mesacny datovy pausal pre**rem za 1 minutu.

Re: Nestačí Vám 4G mobilné pripojenie? Nevadí. Prichádza 5G!

Uz sa tesim v 2035 na 6G v mobile, kde si mesacny pausal tej doby 40 GB za (sympatickych 20€) miniem za 15 sekund.

na tomto som sa dobre nasmial

Poslať nový komentár

TOPlist