Nekupujte servery. Prechodom na cloud ušetríte aj 40 % nákladov.

Tlačová správa: Svetom už dávno nehýbu len peniaze, ale aj dáta. Či je pre firmu lepšie mať dáta na vlastných serveroch alebo radšej v cloude sme sa rozprávali s Jurajom Greššom zo slovenskej spoločnosti MadWire, ktorá prevádzkuje cloud WINGU.

Viete našim čitateľom polopate vysvetliť, čo to ten cloud vlastne je?

Iste. Určite to nie je počítač niekoho iného, ako sa vtipne cloud sem tam komentuje. A takisto to nie je jeden server niekde v datacentre. Predstavte si viacero (potenciálne až nekonečné množstvo) prepojených serverov. Na týchto serveroch beží váš systém. Napríklad CRM systém, účtovníctvo alebo webstránka. Zrazu sa na serveri, kde tento firemný systém beží, začne prehrievať procesor alebo odíde materská doska. Vďaka tomu, že servery sú navzájom prepojené, sa váš systém automaticky presúva na voľný server a vy to ani nezbadáte. Z vášho pohľadu zákazníka všetko beží ako doteraz. Tomu sa hovorí hot migration a je to zásadná výhoda cloudu. Čiže, zjednodušene povedané: cloud je sústava vzájomne prepojených serverov, z ktorej si môžete prenajať časť výkonu. Môžu to byť servery dva, tri, alebo ich môžu byť tisíce.

A tieto sú umiestnené v nejakom datacentre?

Nie v nejakom. Datacentrum je pre vaše dáta niečo ako banka pre vaše peniaze. Dnes už je bezpečnejšie mať dáta uložené v datacentrách, než u seba vo firme alebo doma. Rovnako, ako je bezpečnejšie mať peniaze v banke a nie pod matracom. Ak máte dáta doma, alebo v kancelárii, zvyšujete pravdepodobnosť, že stroj, obrazne povedané, polejete kávou, že dôjde k požiaru, k povodni, ku krádeži, alebo sa jednoducho pokazí a vy dočasne stratíte prístup k firemným systémom. V najhoršom prípade môžete prísť o dáta. Toto vám v datacentre nehrozí.

Čiže, keď počujem slovo datacentrum, môžem byť pokojná?

Nič neplatí absolútne. Máte datacentrá a datacentrá. Treba si zistiť, aké datacentrum využíva váš poskytovateľ cloudu. Napríklad my vo WINGU máme servery uložené v jednom z najmodernejších a najbezpečnejších dátových centier v strednej Európe. Je umiestnené v Bratislave a má certifikáciu Národného bezpečnostného úradu a NATO. Z hľadiska fyzickej bezpečnosti tam nájdete trojmetrové oplotenie, vyspelé monitorovanie okolo budovy a vo vnútri, nonstop bezpečnostnú službu, limitovaný pohyb, nepriestrelné sklá, nadštandardný protipožiarny systém, rozdelenie komplexu do bezpečnostných zón, a mnoho ďalšieho.

Nie každé datacentrum toto spĺňa?

Toto by mal byť štandard pre poskytovateľov cloudových riešení. Ale ešte aj dnes sa nájdu firmy, ktoré sú schopné umiestniť servery do datacentra, kde by ste sa báli zamknúť i starý bicykel. A následne sa neštítia toto zamlčať a ponúkať cloudové riešenie svojim klientom.

Predpokladajme teda, že je nemožné vlámať sa do datacentra a ukradnúť server aj s dátami.

Je to nemožné.

Čo hackerský útok?

To je práve to, čo som vám hovoril, keď som datacentrum prirovnával k banke. U nás máte dáta zabezpečené oveľa lepšie ako vo firme alebo doma. Softvérové zabezpečenie systémov je pri cloudových riešeniach vyspelejšie ako doma alebo v kancelárii. To už nie je len o základných firewalloch a antivírových programoch. Je to úplne iná liga. Ruka v ruke s cloudom idú pokročilé systémy ochrany. Pokročilé firewally, VPN, používa sa špeciálny softvér na ovládanie serverov, dáta sa automaticky zálohujú, môžete ich šifrovať a mnoho ďalšieho.

Ak by mala firma prejsť do cloudu, musela by sa pripájať do datacentra. Naproti tomu si firma môže centrálny server nainštalovať u seba a pripájať sa lokálne naňho.

A to aj firmy robia. Inštalujú si u seba centrálne servery, potom platia externým firmám alebo svojim administrátorom, aby sa im o ne starali. Pri interných serveroch musíte riešiť tonu vecí, ktoré s cloudom riešiť nemusíte. Riešite umiestnenie týchto serverov, napájanie, náhradné diely, záruky, licencie, bezpečnosť, updaty, online dostupnosť, platíte vlastných ľudí alebo externé firmy, aby sa vám o server alebo servery starali. Keď sa server pokazí, firma je ochromená prinajlepšom na pár hodín, prinajhoršom na pár dní, alebo nedajbože týždňov. S cloudom oproti tomuto máte navyše ešte jednu výhodu: platíte len za výkon, ktorý používate. Firemný server musíte nejak nadimenzovať a buď nevyužívate celú jeho kapacitu, a zbytočne ho preplácate, alebo vám jeho kapacita nepostačuje a musíte dokupovať ďalšiu techniku.

Toto všetko pri cloude odpadá?

Áno, presne tak. S cloudom sa nestaráte vôbec o nič. Platíte mesačné predplatné za výkon, ktorý používate a všetko funguje bez toho, aby ste čokoľvek ďalšie museli riešiť. S cloudom môžete navyše ľubovoľne znižovať alebo zvyšovať výkon tak, ako potrebujete, a nepotrebujete dokupovať ďalšiu techniku. Potrebujete vyšší výkon? Nie je problém. Jednoducho sa vám vyhradí väčšia časť výkonu z cloudu. Zrazu požiadavky na výkon klesli? Znovu žiaden problém. Vyhradí sa vám menšia časť výkonu z cloudu a znovu platíte len za to, čo využívate. Toto s firemným serverom nedokážete.

Prečo teda firmy hromadne neprechádzajú do cloudu.

To sa mňa nepýtajte. Na západe je to úplne bežné. U nás sme v tomto trochu pozadu. Myslím si, že je to o osvete. Majitelia firiem sú konzervatívni a majú pocit, že by mali mať server u seba vo firme. Má to ale oveľa viac nevýhod ako výhod. Štatisticky sa ukazuje, že prechodom na cloud ušetrí firma cca 40% nákladov oproti in-house riešeniu. A to nehovorím o všetkých starostiach okolo.

Ako prechod na cloud vlastne funguje?

U nás vo WINGU (www.getwingu.com) najprv s klientom prejdeme, na čo presne svoje vlastné servery používa a koľko za to platí. Potom s ním prejdeme, ako bude vyzerať alternatíva po prechode na cloud. Ak sa klient rozhodne pre cloudové riešenie, všetko nastavíme tak, aby veci fungovali podľa predstáv zákazníka a on sa už potom nemusí o nič starať. Zároveň vieme klienta zbaviť jeho starých serverov. Neviem o tom, že by to robil niekto iný. Skontrolujeme ich, určíme cenu a odkúpime ich. Poskytovatelia cloudov vám garantujú dostupnosť serverov viac ako 99,9 %. My garantujeme mesačnú dostupnosť 99,96%. A pravda je, že za posledné štyri roky sme mali len dva výpadky, aj to kratšie ako 5 minút. S tým sa môže málokto pochváliť.Kto by teda vedel cloudové riešenie reálne využiť?

Každá firma, ktorá používa vlastné servery. Takisto aj firma, ktorá vlastné servery nemá a dáta si ukladajú zamestnanci lokálne po svojich počítačoch. V podstate viete cloud využiť na štyri veci. Po prvé: na interné systémy firiem. Účtovníctvo, reporting, dochádzkové systémy, CRM systémy, virtuálne desktopy pre zamestnancov. Je to dobré na to, aby každý zamestnanec, ktorý dostane prístup na cloud, mal prístup k aktuálnym a zosynchronizovaným údajom. Žiadne také, že informácia je uložená lokálne v počítači zamestnanca, a nikto sa k dátam nevie dostať, lebo on je teraz mimo firmy.

Po druhé: ako úložisko. To je dobré najmä pre firmy, čo zdieľajú dáta v rámci firmy alebo s klientom. Môže ísť o tlačové dáta, video súbory, ale aj dokumenty: ako prezentácie, zmluvy, objednávky, cenníky, katalógy.

Po tretie: ako webhosting. Na jednoduchú stránku vám stačí základný hosting. Keď však prevádzkujete e-shop alebo inú stránku, ktorá zažíva sezónne nápory návštevníkov, môžete chcieť dočasne zvýšiť výkon servera, aby stránka bežala hladko. Vtedy je dobré stránku prevádzkovať na cloude.

Po štvrté: ako backup vlastných serverov. To sú, napríklad, prípady, keď sa firma nechce vzdať vlastných serverov, ale potrebuje vykryť čas výpadku. Inými slovami, záloha firemných systémov je na cloude, a keď firme vypadnú ich vlastné servery, spustí sa backup na cloude, kým nebude klient zase prevádzky schopný.

A čo cena?

Ako som povedal, ukazuje sa, že prechodom na cloud, firma ušetrí aj 40 % svojich nákladov. Princípom cloudu je, že platíte len za výkon, ktorý využívate. Takže je ťažko hovoriť o cene. Môžete platiť aj 16 eur mesačne, aj 300 eur mesačne. Novým zákazníkom však ponúkame, aby si to vyskúšali. Dva mesiace od nás dostanú zadarmo a to spolu s bezplatnou migráciou a všetkými úvodnými nastaveniami. Celkovo však cena záleží od toho, čo potrebujete. Odporúčam ísť na našu stránku www.getwingu.com, kde nájdete jednoduchý cenový kalkulátor. Skúste si nakonfigurovať výkon, aký potrebujete, a získate približnú predstavu.

Zdroj: Tlačová správa

Komentáre (12)
roob
tak toto je velmi zaujimava tema :) Preskocme teraz vsetko co som tu chcel napisat, a podme rovno k cene.. Poprosim pana Gressu uviest konkretny priklad tej 40% uspory.. zadanie som uplny laik a potrebujem v malej firme so 4 ludmi teda fileserver. No tak si kupim nHPE ProLiant MicroServer Gen10, Opteron X3216, RAM 8GB 2x1TB HDD win10pro, lebo tam chcem mat server na pohodu napr. nech nezerem 800€. Vo vasom konfiguratore mate len win server, ok.. takze 2core (neznameho CPU ;) ) + 500GB HDD (kedze 1TB nemate) + 8GB ram - 211€ ale mesacne no ;) Uz si to u vas niekto aj kupil?
roob
a ked niesom laik, tak si kupim synology DS218j, to mame s 2x1TB nieco malo okolo 300 a navzdy ;)
f242
Nechcem sa zastavat obsahu clanu,mam k nemu tiez vyhrady, ale je to PR clanok, tak ok. Obavam sa vsak, ze si pleties hrusky s jablkami. Co ma synology DS 218 spolocne so serverom? To je NASko, ktore si pripojis do LANky :-) Aj ked na primitivnej urovni splni co Ty potrebujes. Vec, na ktoru vela ludi zabuda pri cloud servise je nakup HW&SW (asset management), naklady na datacentrum, cash flow. A samozrejme management servra a dat, bakupov atd. V tvojom pripade co sa stane ak ten tvoj server za 800 napadne virus, a znici ti vsetky data, alebo ho zaplavi, udre blesk, alebo iba ho niekto ukradne. Co ti zostane? Mas zalohu? Co ta stoji elektrina za ten server? Kto sa ti o ten server a zalohu stara? Ty, nejaky zamestanec? Mas vycislene kolko to stoji mesacne? Vsetko stoji cas a peniaze, ktore Ty mozno pri jednom serveri nevidis, ale ak sa bavime o 100-ach ci tisicoch serverov, to su naklady ktore idu do milionov a ludia ich zabudaju zaratat. Je toho viac co by sa dalo popisat pre aj proti cloudu, ale to je na iny clanok.
roob
vidis tam to zadanie "fileserver pre 4 zamestnancov"? Tu sa nebavime o 100vkach servrov, to si musis zriadit datacentrum, tu sa bavime o prenose servra beznej firmy do cloudu, kde jedna z nevyhod potom bude pristup rychlostou internetu = dnes mas lepsi internet vDSL s 8Mbit uploadom.. Tos asi to nebude moc vhodne riesenie, ci? Za dalsie, imho dostanem cisty virtualny server, takze vsetky instalacie vsetkeho su tiez namne.. Pokazenie servra je mozne riesit viac sposobmi, ak si na tom fakt zakladas, mozes mat 2 servre, 1 ostry, druhy zalozny, prvy sa pokazi pri najhorsom zmenis IPadresu a ides dalej.. Rieseni je vela, aj virtualny server u tretej strany je riesenie, ale hausnumero -40% nakladov je mimo realitu.
Omen
Nejazdite autom. Prechodom na MHD ušetríte aj 40% nákladov. Áno, je to pravda :)
roob
:) ok. Listok MHD stoji 45c = 90c denne do roboty / 22pracovnych dni = 20€. Nafta stoji aktualne 1,3€ => 20/1,3= 15l nafty. Na 15l nafty prejdem v meste 200km. Do roboty to mam tam a spet 3km = 22x3=66km. 200/66= 3x drahsie nieze usetrim 40% ;) ano, zanedbal som cenu auta, olej, opravy, amortizaciu... ale auto nemam iba koli jazdeniu do prace, to by som mohol aj taxikom potom, alebo peso. + idem kedy ja chcem, nie kedy bus chce, mne osobne do roboty nejde v case kedy potrebujem ziadny bus.
I1ilan
Ale tak Excel tabulky nepustia.
Juraj Grešš
Zdravím, 40 % úspora je prípad na hranici, samozrejme hornej. Niečo v duchu "ceny od 0,79 €". Samozrejme úspora nie je taká vysoká v každom prípade a sú situácie kedy je lacnejšia a aj vhodnejšia inštalácia hardvéru. V tom prípade čo popisujete abstrahujete od ďalších vlastností cloudového riešenia (ako je dostupnosť, zálohy, rýchlosť prístupu k dátam, škálovateľnosť a pod.), bezpečnostných rizík in-house riešenia a nákladov vyvolaných vlastníctvom serveru. Nemyslím si, že tu v diskusii máme dosť priestoru na to, aby sme to celé dali dohromady, ale rád sa s Vami stretnem a prejdem si Vašu aktuálnu situáciu. Ak nájdeme riešenie, ktoré by Vám ušetrilo náklady budem len rád, možno zistíme, že pre Vás nemá zmysel v tomto okamihu uvažovať o cloude. Každopádne ešte poznámka k cene - na stránke máme len základný kalkulátor. Ak by ste nás oslovili, dal by som Vám ponuku na pomalší storage (v kalkulátore pracujeme so SAS diskami) a samozrejme na 1 TB. Rádovo by to bolo pri 4 vCPU, 8 GB RAM a 1024 GB priestore s Windows Serverom (2016 edícia podľa požiadaviek) okolo 200 € mesačne pred možnými zľavami (napr. z titulu viazanosti). Otázka znie, či by ste potrebovali toľko RAM a priestoru, podľa reálnych potrieb by ste vedeli ísť s cenou adekvátne nižšie. Nerád by som sa teraz viac rozpisoval, ako som spomenul, kľudne sa ozvite a môžeme sa stretnúť a prejsť si možnosti. Môžete napísať cez kontaktný formulár na www.getwingu.com, ten mail sa dostane ku mne. Ďakujem za čas, ktorý ste venovali článku a tomuto príspevku a prajem príjemný zvyšok dňa.
roob
proste vase riesenie nieje univerzalne, mohli by sme sa bavit napr. o nahrade servra v serverhousingu - napr. mailserver, webserver. V ziadnom pripade nevie nahradit lokalny fileserver, aplikacny server alebo cojaviem proxyserver... Mate napr. klienta, co ma u vas server na ABRU a pripajaju sa tam cez internet z x pocitacov z firmy? lebo to ide aj na 100Mbit LAN ako v lete na saniach, prakticky nepouzitelne, treba 1Gbit.. detto pohoda, money... alebo cojaviem skenovanie z tlaciarne na server do zdielaneho priecinka... snad to nebudem uloadovat do bratislavy a potom to na lokalnom desktope stahovat spet :) Ak mam vlastny web/mail-server.. je to na zvazenie vsetkych pre a proti, ale ked chcem mat server na kamerovy system, tak sorry, ee.
Juraj Grešš
Zdravím, máte pravdu - toto riešenie nie je univerzálne, avšak na väčšinu vecí je vhodnejšie ako kúpa vlastného hardware. Klienta s ABRA nemáme, ale bežia u nás systémy POHODA, MONEY S3 a klienti sú spokojní. Čo sa týka ukladania dokumentov, je to otázka nastavenia procesu, prípadne aplikácie, ktorá ich spracúva. My vo firme používame napr. NextCloud a funguje rýchlo, jednoducho a bez problémov. Jeden z našich klientov inštaluje zabezpečovacie zariadenia a jeho klientský portál (tam, kde sa prihlasujú užívatelia aby online videli čo sa u nich deje) tiež beží v cloude. Nezaznamenal problémy s konektivitou ani u seba ani u užívateľov. Vhodnosť využitia cloudového riešenia WINGU je aj v mnohých iných sférach. Každopádne by som si dovolil tvrdiť, že vo veľkej väčšine prípadov potreby vlastného serveru je cloud vhodnejšou voľbou ako kúpa vlastných zariadení. Ak si klient nie je istý, sme tu pre neho, aby sme mu poradili. Stáva sa mi, že ľuďom odporúčam aj vlastné "železo" - ak je to pre nich vhodnejšie ako cloud.
realista
PR článok, ktorý robí zo Slovákov zaostalé opice, lebo si nedávajú všetko do cloudu. A prečo asi? Lebo nie všetko sa dá do cloudu dať a poznám aj takých, čo sa z cloudu vrátili naspäť na lokal. Náš dodavateľ, dve pobočky, cca 20 ľudí na každej. CRM s účtovníctvom a skladom v cloude, v čase špičky čakali na odozvu servera aj pol minuty. Aby to fungovalo, vyžadovalo si to viackanálový internet s vysokým uploadom, mesačne by to stálo cca 400 € na pobočku. To šetrenie by ich vychádzalo tak draho, že to zrušili. V našej firme je absolútne nerealizovateľný cloud, pretože v serverovni musia bežať niektoré počítače s XP alebo dokonca s WIN98. Jednoducho preto, že stroje z roku 1995-2000 nedokážu spolupracovať s inými OS. Teória je jedna vec, prax druhá...
K-See
Takto sa robi business na Slovensku. Staci sa poobzerat vonku a nema clovek co riesit https://www.hetzner.com/cloud . Jedno z najlepsich rieseni v Europe (Nemecko) za zlomok ceny (2.98eur aj s DPH za 2GB RAM a 1vCPU!! ). Ping pod 30ms. Mate perfektne cloud riesenie na SSD diskoch, so zalohami a vymakanym API, nie az take vymakane ako ma DigitalOcean ale naozaj dobre.
Pridať nový komentár
TOPlist