NEC vyvinulo technológiu rozpoznávania tvárí s rúškom

Japonská spoločnosť NEC vyvinula technológiu, ktorá vás identifikuje aj keď na tvári máte rúško.

NEC vyvíja technológiu, ktorá rozpoznáva tváre s nasadeným rúškom. Rozpoznávanie tváre je tu s nami už nejakú dobu, kedy sa hlavne presadilo pri Apple zariadeniach, ako alternatíva odtlačku prsta. Keďže máme medzi sebou v súčasnosti pandémiu, tak zrazu takmer bezproblémová technológia začala mať problémy. Ak si chcete odomknúť smartfón zosnímaním tváre a máte nasadené rúško, tak jednoducho nepochodíte. Musíte si ho dať dole, alebo použiť prst, prípadne alternatívny zámok smartfónu.

Tu nastupuje NEC, ktorý vylepšil spomínanú technológiu. Tá sa primárne zameriava na viditeľné časti tváre, akými sú oči alebo obočie. Spoločnosť tvrdí, že má 99,9% úspešnosť rozpoznávania tvárí s rúškom a trvá menej ako sekundu. Záujem o technológiu prejavili už aj niektoré výrobné podniky alebo bezpečnostné zložky, medzi ktoré patrí aj Metropolitná polícia mesta Londýn, ktorá ju už aktívne využíva hlavne na rozpoznávanie ľudí v dave a ich následne porovnávanie s hľadanými osobami.

Zároveň sa ale vynorili obavy súvisiace s narušením súkromia, tak isto aj spoľahlivosti technológie rozoznávať ľudí tmavšej farby pleti. Niektoré americké spoločnosti, pozastavili využívanie tejto technológie. Medzi ne patrí napríklad Amazon alebo IBM. Hlavným dôvodom je nechať dostatok času zákonodarcom na spracovanie zákonov súvisiacich s používaním NEC NeoFace Live Facial Recognition.

Zdroj: BBC, Wikimedia, BBC,

Pridať nový komentár
TOPlist