Našli vedci dvere do piatej dimenzie?

Našli vedci dvere do piatej dimenzie? Podľa jednej teórie áno!

Za všetkým by mohla byť tmavá hmota, ktorá by mala pozostávať z fermiónov stlačených do pokrivenej piatej dimenzie. Táto myšlienka stavia na teórii z roku 1999 a na tejto teórii stavia nová, ktorá vysvetľuje temnú hmotu pomocou fermiónov.

Naše vedomosti o tomto svete a vesmíre, vôbec staviame na myšlienke temnej hmoty, ktorá zaberá väčšinu priestoru hmoty oproti "klasickej" hmote, ktorá tvorí viditeľný svet a je jej pomerne "málo". Bohužiaľ, tmavú hmotu nevidíme a nevieme ju ani detekovať, ale napriek tomu ovplyvňuje celý vesmír svojim gravitačným vplyvom. Napriek tomu ju "necítime".

Bohužiaľ, ani štandardný model fyziky nedokáže vysvetliť všetky otázky. Medzi ne napríklad patrí, prečo je Higgsov bozón oveľa ľahší, ako charakteristická gravitačná stupnica. Pritom tento štandardný model nedokáže objasniť niektoré z pozorovaných javov, ale nová štúdia sa o to pokúša. Vedci sa to snažia objasniť pomocou teórie WED (warped extra dimension). Ide o vedcov, ktorí študovali masu fermiónov a myslia si o nich, že pomocou portálov ich možno prenášať do piatej dimenzie, kde sa vytvorili relikty tmavej hmoty a "fermionickú tmavú hmotu".

Vedci už dlho hľadajú nový model fyziky, nakoľko aktuálny štandardný model nedokáže obsiahnuť pozorovaný vesmír, ako by sme potrebovali. Pritom kľúčová časť tejto matematiky vytvára v zásade masy fermiónov, ktoré sa prejavujú v pokrivenom dimenzionálnom priestore. Tento model by mal dokázať vysvetliť obrovské množstvo tmavej hmoty, ktoré sa stále úspešne vyhýba detekcii. Pomôcť detekcii temnej hmoty by mal aj "správne skonštruovaný" detektor tmavej hmoty, ale ako? To je zatiaľ otázkou.

Zdroj: Popularmechanics, CERN,

Komentáre (3)
Pjetro de

nezbláznime sa z tej tmavej hmoty, vôbec nemusí existovať
(podobne ako éter v 19. storočí, alebo elan vital/životná sila v stredoveku)

sú dva zákl. koncepty pre pozorované gravitačne diskrepancie v škálach galaxií (až 10x rýchlejšie rotujúce hviezdy na okrajoch) a kôp galaxií:

A) tmavá hmota
B) modifikované gravitačné zákony

bohužiaľ situácia je dosť na prd, lebo ak niečo vysvetľuje A), nesedí to s B) a opačne ak niečo vysvetľuje B), nesedí to s A)

Sabina napovie: (treba pozrieť !)
https://www.youtube.com/watch?v=FN2d2cmi_Gk
https://www.youtube.com/watch?v=2VNcDoLNJk8
https://www.youtube.com/watch?v=468cyBZ_cq4
https://youtu.be/GatiekRziok
https://youtu.be/B1mwYxkhMe8

dokonca nemusí existovať ani ani tmavá energia
https://youtu.be/oqgKXQM8FpU

Tlačrobí Zvedc…

Vedci nehľadajú abstraktné dvere do piatej dimenzie - ale celkom kokrétne dvere ku grantom a obloženým chlebíčkom na medzinárodných konferenciách, kde si vzájomne poklepávajú po ramenách, aby mali apoň toľko citácií, ako kontaktov na LinkedIne :)
Nuž ale každý sa snažíme nejako pretĺcť a furt je to lepšie, než ako Kočner, politici, či Miki Černák.
Aj keď ten posledný vlastne bol najkladnejší, lebo vyhubil viac mafiánov a rádoby mafiánov, než Covid-19 ;)

Majo

A ja som našiel do šiestej.

Pridať nový komentár
TOPlist