NASA založila oheň vo vesmíre. Dobrovoľne

, Autor: Anonymný používateľ
 
Vesmírna agentúra NASA založila oheň na vesmírnom plavidle Cygnus na obežnej dráhe. Skúma totiž ako sa správa oheň v beztiažovom stave.

Založiť otvorený oheň na vesmírnej stanici asi nie je dobrý nápad, no presne to spravila NASA. Na palube kozmickej lode na diaľku založila „požiar veľkého rozsahu“. NASA sa však nechcela takýmto spôsobom zbaviť vesmírneho plavidla. Išlo o plánovaný projekt prezývaný ako Saffire I, ktorého cieľom je pochopiť dynamiku ohňa v beztiažovom stave aby mohli byť astronauti dobre pripravení keď budú čeliť skutočnému požiaru.
 
 
NASA si pre prvý zo série celkovo troch experimentov vybrala plavidlo Cygnus, ktoré bolo od stanice ISS odpojené iba niekoľko hodín pred zapálením. Išlo o zásobovací modul, ktorý bol naplnený množstvo vesmírneho odpadu. Experiment sa odohrával v zapečatenom priestore veľkom asi 1x1x1,5m, pričom vo vnútri sa nachádzala bavlna zo sklených vlákien. Cygnus prešiel tisícky kilometrov kým prestal horieť.
 
Fotky z experimentu ako aj dáta o teplote či úrovni kyslíka a oxidu uhličitého sú momentálne spracovávané v NASA, kde ich budú analyzovať v priebehu najbližších týždňov. Agentúra zatiaľ nezverejnila žiadne fotky ani tlačovú správu, no predbežne hovorí o experimente ako o úspešnom. Zverejnila však akési 2 pútače, v ktorých sa spomína cesta na Mars. Dúfajme, že bude bez požiaru. Ďalšie dva Saffire pokusy sú naplánované na budúcich zásobovacích misiách pričom by malo ísť ešte o väčšie požiare ako v prípade Saffire I.
 
 
 
Zdroj: gizmodo
 
Kľúčové slová
NASA, vesmír
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist