NASA ukázala novú vizualizáciu dvoch čiernych dier

Vedci z NASA ukázali novú vizualizáciu dvoch čiernych dier, kde pomocou nich skúmali ohýbanie svetla.

Astrofyzici z americkej vesmírnej agentúry NASA pomocou simulácie, skúmali vplyv dvoch čiernych dier na svetlo. Vedci na tento pokus použili dve čierne diery s hmotnosťou 200 miliónov hviezdnych hmôt a 100 miliónov hviezdnych hmôt. Pre lepšie rozlíšenie medzi oboma kolapsarmi, mala hmotnejšia čierna diera modré svetlo a o polovicu ľahšia čierna diera mala oranžové svetlo. Tieto vizualizácie pomáhajú vedcom pochopiť správanie extrémnych objektov. Spomínanou simuláciou vedci sledovali gravitačný vplyv medzi oboma čiernymi dierami a ich vplyv na svetlo.

Za týmto experimentom stál vedec Jeremy Schnittman, ktorý pracuje na NASA, lenže samotná simulácia by mu na modernom stolnom počítači trvala takmer desať rokov. Rozhodol sa spojiť s vedcom Brianom P. Powellom z Goddardového dátového centra, pričom použili na svoj výskum superpočítač Discover. Tento počítač má primárnu úlohu simulovať podnebie. Vedci využili len dve percentá z celého výkonu tohto superpočítača, čo predstavuje "len" 129 tisíc procesorov. Samotné výpočty pre túto simuláciu trvali len jeden deň.

Pomocou vizualizácie vedci zistili napríklad, že čím ste bližšie k čiernej diere, tým sa javí ako menšia, ale čím sa od nej vzďaľujete, začne sa javiť ako väčšia. Tento jav sa volá relativistická aberácia. Zaujímavosťou je, že tento jav sa stratí, ak sa na obe diery pozeráte z hora a vytvárajú celkom nový jav, kedy vytvárajú malé obrázky svojich partnerov. Akrečný disk modrej čiernej diery je zároveň aj horúcejší, pričom oranžový je chladnejší. Materiál krúžiaci okolo oranžového kolapsaru má silnejšie gravitačné účinky. Oba akrečné disky zároveň produkovali svetlo v ultrafialovom spektre, pričom modrý dosahoval väčšiu teplotu.

Zdroj: Phys.org,

Komentáre (2)
Karol

Vedci na tento pokus použili dve čierne diery s hmotnosťou 200 miliónov hviezdnych hmôt a 100 miliónov hviezdnych hmôt. To co je za jednotka hmotnosti ??? ked uz pouzivate google translator tak nech to potom aspon 1 covek precita a zmeni to tak aby to davalo zmysel.

Ritchie

Ked na to pozeraju z hora, tak vidia nieco ine? A ja som myslel, ze gula vyzera z kazdej strany rovnako.

Pridať nový komentár
TOPlist