NASA sa snaží opraviť Hubblov počítač

NASA sa snaží opraviť hlavný počítač Hubblovho vesmírneho teleskopu.

Na Hubblovom vesmírnom teleskope sa začína viac a viac preukazovať zub času. Aktuálne sa totiž americká vesmírna agentúra NASA potýka s problémami s počítačom obsluhujúcim teleskop. Tento problém trvá už takmer týždeň, pričom technikom agentúry sa nedarí opraviť chybu počítača a to ani cez záložný pamäťový modul. Podľa agentúry sú vedecké prístroje v dobrom stave, ale technici ich radšej uviedli do bezpečného režimu, aby predišli náhodnému poškodeniu.

Bohužiaľ, nejde o prvú takúto chybu. Už počas marca tohto roku sa technici snažili niekoľko dní oživiť teleskop, po softvérovej chybe na hlavnom letovom počítači. Vedci zistili, že úroveň napätia v širokouhlej kamere v priebehu času poklesla na takú úroveň, kedy technici museli túto úroveň upraviť, aby predišli ďalším problémom.

Hubblov vesmírny teleskop je vo vesmíre už 30 rokov a aj za najnovšiu chybu je pravdepodobne zodpovedný vek ďalekohľadu. Technika bola vyvíjaná ešte počas osemdesiatich rokov minulého storočia. Teleskop používa na svoje riadenie dva počítače NASA Standard Spacecraft Computer-1 (NSSC-1), ktoré majú k dispozícií štyri 64 KB CMOS pamäťové moduly, pričom prístup k nim má vždy len jeden počítač.

Dá sa teda predpokladať, že NASA urýchli výrobu nového vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, ktorý má nahradiť pomaly dosluhujúci Hubblov vesmírny teleskop.

Zdroj: Engadget,

Pridať nový komentár
TOPlist