NASA pošle na Venušu dve misie

NASA má v pláne poslať dve lode na Venušu.

Americká vesmírna agentúra NASA plánuje vyslať na v poradí druhú planétu dve misie, pričom každá misia bude stáť agentúru päťsto miliónov dolárov (približne 412 miliónov eur). Vesmírna agentúra chce obe misie uskutočniť v rokoch 2028 a 2030, aspoň podľa slov pracovníka Billa Nelsona.

Médiami aktuálne rezonuje Mars s roverom Perservance a vrtuľníkom Ingenuity a samozrejme aj vesmírny program Artmemis. NASA sa má v pláne dostať na Venušu pomocou dvoch misií. Prvá dostala názov Veritas, ktorá má mapovať povrch planéty a zistiť tak rozdiel medzi našou planétou a Venušou. Počas misie sa bude skúmať, či sú na planéte aktívne sopky, prípadne aj iné geologické procesy.

Druhá misia dostala názov Davinci+, kde má za úlohu skúmať plynnú atmosféru Venuše a nájsť stopy po prípadných oceánoch. Počas tejto misie je v pláne aj prienik modulu do atmosféry planéty s tým, že modul preskúma zloženie atmosféry až k samotnému povrchu Venuše.

Tým, že obe misie dostali zelenú, ďalšie dve misie NASA dostali červenú. Prvá misia IVO (Io Volcano Observer) sa chcela zamerať na mesiac Io, ktorý obieha okolo planéty Jupiter. Úlohou misie malo byť objavenie prípadnej vulkanickej aktivity na tomto mesiaci. Druhá misia s názvom Trident sa mala venovať preletu okolo neptúnovho mesiaca Triton, pričom jej úlohou malo byť sledovanie vývoja obývateľných planét.

Posledná misia, ktorá bola vyslaná agentúrou NASA, bola Magellan ešte v roku 1990, kedy v roku 1994 agentúra stratila kontakt s prieskumným modulom.

Zdroj: Cnet,

Pridať nový komentár
TOPlist