NASA oslavuje významný míľnik: 60 rokov od založenia

Od založenia amerického vesmírneho programu NASA ubehne v októbri 60 rokov. K tomuto výročiu natočila úspešná dokumentaristka Rory Kennedy filmový dokument „Až za hranice: NASA smeruje do budúcnosti“.

Premiéru mal spomenutý dokument v nedeľu, 14. októbra o 21:00 na Discovery Channel. Ľudia boli odnepamäti fascinovaní hviezdnou oblohou a tajomným vesmírom. Ich snahu pochopiť, odkiaľ pochádzame, kam smerujeme a aké miesto vo vesmíre zaujímame, stelesňuje práve NASA.

Rory Kennedy - autorka dokumentu a neter bývalého amerického prezidenta spomína, ako emotívne na ňu v detstve zapôsobil prejav strýka Johna Fitzgeralda Kennedyho na Rice University v roku 1962 a jeho neúnavná angažovanosť v snahe dostať človeka na Mesiac.

„Bolo to v čase, keď sme nemali rakety a kedy riziká bola extrémne vysoké. Nakoniec sme to dokázali, a to predovšetkým vďaka NASA. Oni museli postaviť rakety, ktoré by nás odviezli na Mesiac,“ vysvetľuje oceňovaná americká autorka dôvod, prečo sa domnieva, že by si táto tematika zaslúžila oveľa väčšiu pozornosť.

„Celé moje detstvo je plné nadšenia z letu na Mesiac. Myslím, že mladšia generácia toto nezažila, preto ma baví a zdá sa mi na čase podeliť sa o úspechy NASA. Dúfajme, že dokážeme nadchnúť aj mladšie generácie, aby sa začali zaujímať o výskum vesmíru, inovácie a mohli tak lepšie oceniť prácu NASA a všetko, čo sme sa od nej naučili,“ nabáda Kennedy.

Tá sa v dokumente zameriava na históriu inštitúcie, ktoré sa vydala okrem Mesiaca aj na povrch Marsu či na hranice slnečnej sústavy. Ďalej vo svojom filmovom diele mapuje nielen úspechy NASA, ale i tragické misie – napríklad požiar Apolla 1, kedy pri testoch v roku 1967 zahynuli všetci traja astronauti.

Rory Kennedy vytvorila množstvo oceňovaných dokumentov o najpálčivejších celosvetových problémoch ako sú chudoba, porušovanie ľudských práv alebo znečisťovanie životného prostredia. Z tohto dôvodu neopomenula vo svojom diele vyzdvihnúť prínos tejto vesmírnej agentúry pre každodenný život.

 „Viete, NASA je v mnohých ohľadoch súčasťou nášho sveta – dáta o počasí pochádzajú od NASA, všetky ich satelity sú využívané ľuďmi po celom svete a tie informácie pochádzajú práve z nich. A čo myslíte, prečo máme na iPhonoch tie malé foťáky? NASA potrebovala vytvoriť menšie foťáky, ktoré by sa zmestili do rakety, aby mohli zdokumentovať, čo sa deje tam hore,“ vysvetľuje držiteľka sošky Emmy fakt, že NASA bola, je a rozhodne stále bude veľkým prínosom pre ľudstvo.

Zdroj: Discovery Channel, NASA

Pridať nový komentár
TOPlist