NASA: Astronauti na ISS prvýkrát ochutnali zeleninu vypestovanú vo vesmíre

, Autor: Ján Kisty

To, že ste na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS ešte neznamená, že nemôžete jesť čerstvú zeleninu. 

NASA oznámila, že posádka ISS prvý krát konzumovala v kozme pestovanú zeleninu (konkrétne, červený rímsky šalát) včera, 10. augusta 2015. Astronauti mohli vyskúšať, aké to je, jesť čerstvú zeleninu, ktorá zažilo iba „mikrogravitáciu a umelé osvetlenie“. Zelenina bola vypestovaná priamo v laboratóriu na ISS. Ide o experiment nazvaný Veg-01. Tento experiment študuje výkon, resp. schopnosť rastu rastlín v zariadení pre pestovanie rastlín priamo vo vesmíre.

Ide  o ďalší krok na ceste k Marsu či na iné dlhé lety vesmírom. NASA chce zabezpečiť udržateľný doplnok stravy dostupný počas celej cesty vesmírom. Skutočné živé rastliny by mali byť užitočnejšie ako umelé výživové doplnky do hotových jedál. Majú mať napríklad aj psychologický pozzitívny efekt na izolované posádky kozmických lodí. Pripomínajú domov či zabezpečujú pre astronautov ďalšiu rekreačnú aktivitu vo forme pestovania rastlín. Potenciálny prínos by mohol byť aj pre ľudí na Zemi, pretože skúsenosti získané na ISS by sa mohli dať využiť aj v rastlinných továrňach či plantážach.

V prípade, že vás tématika pestovania rastlín vo vesmíre zaujala, odporúčam pozrieť si priamo stránku NASA. Nájdete tam metódy či postupy použité pri pestovaní rastlín vo vesmíre.  

Zdroj: NASA

Image Credit: NASA

 

Kľúčové slová
NASA, zaujímavosti
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist