Nanotrubice dokážu premeniť vodu do pevného skupenstva, keď by mala vrieť

, Autor: tomasklucar

Zabudnite na všetko, čo ste si mysleli, že viete o horúcej vode

Vedci už dlho vedeli, že pri správnych podmienkach dokážu zmeniť teploty varu alebo tuhnutia pri malých množstvách vody. Hrniec vody napríklad potrebuje menej energie na dosiahnutie teploty varu na vrchole Mount Everestu, a tekutina pod tlakom potrebuje o trochu viac teploty na zmenu skupenstva na paru. Skupina výskumníkov na MIT (Massachusetts Institute of Technology) tento efekt tlaku a jeho vplyv na vodu posunuli o krok ďalej. Všimli si, že voda v nanotrubiciach dokáže ztuhnúť pri teplotách výrazne za hranicami teploty varu.

„Ak uzatvoríte tekutinu do nanodutiny, dokážete zmeniť jej fázové správanie,“ vysvetľuje Michael Strano z MIT. V testovacom nanodutinovom prostredí pri tomto výskume voda zmenila skupenstvo na pevné pri teplotách nad 105°C. Výskumníci očakávali, že sa teploty zmeny skupenstiev zmenia, ale nie až v takejto miere. „Efekt je omnoho väčší, ako sme očakávali. Pri takýchto malých priestoroch si človek nemôže byť istý ničím,“ vyjadril sa Strano.

Výskumná skupina použila technológiu zvanú vibračná spektroskopia na potvrdenie, že voda v nanotrubiciach zmenila skupenstvo, ale váhajú nazvať toto pevné skupenstvo vody ľadom. Strano sa vyjadril: „Nieje to nevyhnutne ľad, ale skupenstvo ľadu podobné.“ Terminológia stranou, tento fenomén by mohol byť použitý na vytvorenie vysoko vodivých futuristicky znejúcich „káblov z pevnej vody“. Kto vie, mohli by ste sa takýmto vrejúcim ľadom obariť?

Zdroj: engadget

 

Kľúčové slová
MIT, nanotechnológie, voda
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Nanotrubice dokážu premeniť vodu do pevného skupenstva, ...

pokial je molekularna struktura vody v nanotrubiciach tak koncipovana, ze tvori pevne skupenstvo (nieco ako lad) a ma 105C, tak asi by sme sa mohli TEORETICKY obarit/popalit, presna tak isto ako sa mozeme popalit so 105C horucim kuskom kovu, alebo 70C horucim kvapkajucim voskom z horiacej sviecky

PRAKTICKY kvoli mikro- ci skor nano-skale v ktorej je to cele realizovane, sa tieto zazracne vlastnosti tych par tisic molekul vody v okamziku stratia, ked sa nanotrubica otvori a molekuly uzru "kruty svet" mimo nanatrubice

Poslať nový komentár

TOPlist