Nanoroboti môžu v budúcnosti liečiť choroby

Aj keď je nanotechnológia stále vo vývoji, podľa jedného z vedúcich inžinierov by sa mohla dať použiť už za štyri až päť rokov.

Mikroskopickí roboti by mohli za pár rokov vyhľadávať a ničiť choroboplodné zárodky ešte pred vypuknutím choroby samotnej. Znamenalo by to výrazné eliminovanie mnohých testov a liečebných postupov. Znie to ako námet do sci-fi filmu, lenže inžinieri pracujúci na tejto metóde určili približné časové obdobie uvedenia do reálneho života. Podľa riaditeľa Dr. Shree Singh z Výskumného Centra Nanobiotechnológie na univerzite v Alabame je nová metóda už "za dverami". "V blízkej budúcnosti budete mať niekoľko nanorobotov, ktorí budú v podstate liečiť chorobu skôr ako k nej vôbec dôjde. Pomocou nanobiotechnológie je možné vykonať takmer všetky diagnostiky chorôb a vykonávať aj prevenciu."

Singh o tom hovoril na nedávnom vedeckom summite v Montgomery zameranom na  oblasť nanotechnológií. Jeho skupina sa zameriava na vírusové a antibakteriálne výskumy. "Množstvo chorôb je spôsobených bakteriálnymi a vírusovými infekciami. Čoskoro budú dostupné nové materiály, ktoré by sa mohli zamerať na špecifické vírusy v ľudskom tele." - dodal Singh.

Obrázok je len ako ilustrácia


Liečba by sa tak mala stať cielenejšou a s menšími vedľajšími účinkami. Technológia sa bude dať otestovať na takmer všetkých dostupných chorobách pomocou jedinej vzorky a dostať výsledky už do 10 minút. Jeho oddelenie už dostalo $1,5 milióna z grantu na rozšírenie svojich možností a na vyškolenie väčšieho počtu študentov. Aj keď sú financie v tomto odvetví kľúčové, je nutné podľa Singh-a spojiť výskumníkov z viacerých oblastí a spolupracovať spoločne.

To viedlo k prvému NanoBio summitu, ktorý sa konal tento týždeň. Zúčasnilo sa na ňom viac ako 250 popredných výskumníkov z USA, aby si vymenili nápady a prezentovali svoje výskumy. Podľa Singh-a je to len špička ľadovca a spolupráca sa musí ešte viac rozšíriť. Podľa neho sa väčšina inovácií bude diať v rozpätí najbližších 50 až 100 rokov. Fanúšikovia Hviezdnej Brány si určite spomenuli na "nanity" ktoré narobili tímu SG1 alebo Atlantíde nemalé vrásky na čele ;-).

Nanotechnológie sa v blízkej budúcnosti budú týkať mnohých oblastí. Dnes je nanotechnológia len v rozvoji a svoj "boom" ju čaká v nasledujúcich desaťročiach. Na liečenie pomocou nanotechnológií sa dá pozrieť aj z druhej strany. Technológie sú zraniteľné voči hackerským útokom a tak je možné, že sa objavia aj obavy zo zneužitia nanorobotov.

Zdroj: myfoxdc.com

Pridať nový komentár
TOPlist