Nákupy zo zahraničia zdražejú!

Už tento rok Európska únia zavedie colné poplatky na tovar zo zahraničia.

Zákon, ktorého platnosť mala začať od 1. januára 2021 sa kvôli pandémii koronavírusu posúva na 1. júla 2021. Čo to ale v praxi znamená? Európska únia chce týmto krokom spoplatniť všetky zásielky prichádzajúce z mimo-členských krajín, medzi ktoré patrí aj Čína, z ktorej sa asi v najväčšom množstve dováža tovar do Európy. Už predtým platila výnimka a to na takýto tovar, ktorý ste si objednali do hodnoty 22€. Vtedy ste neplatili DPH ani clo. Ak ste mali zásielku v hodnote od 22€ do 150€, tak ste maximálne zaplatili DPH, ak ste prekročili hodnotu 150€, tak ste platili k DPH aj clo.

To sa ale od 1. júla mení a na všetok tovar prichádzajúci z nečlenských krajín sa už budú vzťahovať poplatky súvisiace s DPH či clom, čo nakoniec môže vašu objednávku pekne predražiť. Pozrime sa rovno na príklad. Ak si objednáte tovar v podobe krytu na smartfón, napríklad v hodnote 3€, tak si k tomu pripočítajte 20% DPH, čo je hneď 60 centov naviac. Lenže k tomu prichádza ešte najdrahšia položka clo a colné konanie. Tu vás môže zastúpiť napríklad Slovenská pošta, ktorá asi v najviac doručuje zásielky z Číny, lenže si za to vypýta poplatok 9€ za každé takéto konanie, no zároveň si k tomu treba pripočítať ešte aj samotné clo 3 - 11%. K doposiaľ vypočítanej sume je potrebné si pripočítať ešte 2€ za doručenie. Zrazu z ceny z troch eur za kryt sa dostávate na cenu 14,6€ + clo, podľa ceny tovaru a takýto nákup sa už ako môžete vidieť neoplatí.

Mimo-európsky predajcovia sa taktiež na túto situáciu pripravujú a vo veľkom stavajú po Európe takzvané medzisklady, kde skladujú najčastejšie predávaný tovar, čím by chceli aspoň z časti odľahčiť výslednú cenu tovaru, než keď si tovar objednáte priamo z Číny.

Zdroj: Pošta, Europa, Wikipedia,

Komentáre (9)
nikto

Veľmi zlé načasovane! Mali by to posunúť aspoň na koniec roka. Nie že by som bol objednávací fanatik z ebay a spol, ale množstvo položiek v európe je nedostupných, toto bez DPH a bez cla s doručením zdarma prispieva v mnohom ku rozvoju vzdelania (elektro súčiastky) a neviem ku čomu ešte. len viem, že fólia na tablet za 99c sa tu na slovensku predáva za 12.99. Kryty na mnohé mobily tu nie sú. Potreboval som špeci batériu, NAY, datart, Alza nikde ich nemali.
Všelijaké konvertory. SD čítačku do USB, veľký šmejd, ale za 49c kým tu tomu dajú nejaký nápis a 3.99. Kvalita rovnako mizerná.

Do tých 22 Eur sa nedalo kupovať nič veľké, na čom by tratil štát. Ale len drobnosti ktoré nikde nie sú ku zohnaniu. Neohrozujú nikoho, lebo nikomu neberú prácu, lebo to tu nikto nevyrába, lebo to ani nikoho nenapadne to vyrávať. Veď nik nebráni žiadnej firme v EÚ vytvárať formy a fúkať kryty na mobily. Kým v Číne to robia aj malé firmičky, tu v EÚ keď sa na tom nedajú zarobiť mil. Eur, niet záujem!

Alebo akumulátor do mobilu. Tu nezoženieš, alebo keď už, tak mnohoročný ležiak s 0 kapacitou (kúpil som také už 2, značkové). Z Číny je nádej na niečo čerstvejšie i keď s falošnou kapacitou, ale aspoň 1/2 kapacity to dá a za pár eur. Za 3.49 z číny som kúpil odhadom 600mAh kým zo Slovenska ležiak zo skladu za 19.90. Nefungoval. Poslali mi náhradu. Ešte originál zabalené. Tiež kapacita 0. Prešvihol som 14 dní na vrátenie. Reklamáciu som už neriešil (to čo by som dal za poštovné, som dal za akumulátor z Číny a funguje!).

Elektronika ma už prestala baviť, svoju traumu z detstva som si vykompenzoval. Nakúpil som len tak 100ks balenia diód, rezistorov a pod. V mnohých mestách nemajú obchodiť s takým tovarom. Ak majú, tak sortiment je veľký, ale len maličký zlomok toho čo na internete. Na internete z Európskeho to objednáte, ale i tu je sortiment výrazne menší a zároveň niekoľkonásobne drahší ( nezodpovedá odvedenej práci).

EÚ má problémy odkontrolovať tony pašoveného textilu, z ktorého nie je ani DPH ani clo, ale namiesto toho sa zamerala na centové položky, v nádeji, že je ich veľa, že na tom veľa utŕži.
To sa nestane. Mnoho ľudí objednávalo mnohé veci len preto, že boli tak lacné. Tak ich prestane objednávať. Pri dovoze vrámci EÚ, preba pripočítať poštovné. To samotné je mnohonásobne vyššie ako tie centovky.

Ešte len sa budú prejavovať dôsledky koronaopatrení. Načasovanie je veľmi zlé!

japos

100% pravda

artej

A kryt vam pride nie po troch mesiacoch ale po troch rokoch ked uz budete mat iny typ telefonu a kryt vam bude na prd :-)

ataturk

nie, nie, nie, trepeš - do mesiaca ho máš, aj skôr a cenové rozdiely 10 - 20 EUR lacnejšie ako v obchode na Slovensku - TÁRAJKO

Ja

Ďakujeme EU že sa o nas tak dobre stará a niečo pre nás robí....

MQ

Na take bububu je Cina uz dost dlho pripravena a vo velkom buduje/ma vybudovane, Europske sklady.
Boli vybudovane len za ucelom ochrany vlastnych zakaznikov a obidenie Bruselskych blaznov.
Pretoze, povedzme si na rovinu, co sa tym riesi?
Riesi sa len priamy dovoz jednotlivcov z Ciny.
Neriesia sa priekupnici (ale aj velke spolocnosti), ktore ten isty tovar z tej istej Cinske fabriky dovazaju a predavaju casto s neumernou prirazkou.
Mnozstvo vyhovoriek neumerne vysokeho cenoveho navysenia, je zo strany velkopodnikatelov zavadzajucich a klamlivych.
Takze jednotlivci sa na ich pokutne podnikanie vykaslali a zabezpecovali si tovar sami.
A presne po jednotlivcoch EUkracia vystartovala.
Neriesia vyrobu na uzemi EU, podporu zamestnanosti, vytvaranie vyrobnych retazcov....kdeze.
Len a len obmedzovanie jednotlivcov/samopodnikatelov a podporuju velkokapital....
Ako vzdy, co nam historia stale opakuje, odseru si to ti najmensi a zisk maju vzdy ti najvacsi.... pre ktorych pracuju vlady, EU a cela zbytocna byrokracia..
.
Nehovoriac o tom, ze onedlho moze byt vsetko inak, vdaka vysoko pravdepodobnemu podpisu dohody o investiciach medzi Bruselom a Pekingom.

Feri

Ja som si kupil rele za 5e z činy a tu ho predavá sk podnikatel za 25e to isté relatko.

nezmar

aspon sa tu obmedzia tie cinske nedorobky.. , este by to chcelo dat nejake velke clo na vsetky cinske telefony, komunistov tu podporovat nikto nechce..

jaaaaaaaaj

Áno - a kde okrem Korey a Číny vyrábajú mobilné telefóny?

Pridať nový komentár
TOPlist