EN

Najvzdialenejší rýchly rádiový záblesk

Medzinárodný tím výskumníkov objavil doteraz najvzdialenejší „rýchly rádiový záblesk“ (FRB), ktorý trval menej ako jednu milisekundu. FRB s názvom FRB 20220610A, je najvzdialenejší, aký bol kedy pozorovaný, a pochádza z galaxie vzdialenej 8 miliárd svetelných rokov.

Tento výbuch, pozorovaný rádioteleskopom ASKAP v Austrálii a potvrdený teleskopom VLT Európskeho južného observatória v Čile, uvoľnil energiu ekvivalentnú celkovej emisii nášho Slnka za 30 rokov v zlomku sekundy.

Pozorovanie nielen stanovilo nový rekord vo vzdialenosti, ale tiež ukázalo, že FRB možno použiť na meranie „chýbajúcej“ hmoty medzi galaxiami, čo ponúka nový spôsob "váženia" vesmíru. Súčasné metódy odhadovania hmotnosti vesmíru čelia problémom v dôsledku protichodných výsledkov. Rádiové vlny FRB sú pri svojom šírení sa priestorom ovplyvnené ionizovaným materiálom medzi galaxiami, čo umožňuje meranie jeho charakteristík v priestore medzi galaxiami.

Článok s výsledkami tohto výskumu nájdete v časopise Science.Ilustračný obrázok ukazuje FRB 181112 prechádzajúci priestorom zo vzdialenej galaxie kde vznikol až k Zemi.
Credit: ESO/M. Kornmesser, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons, https://www.eso.org/public/images/eso1915a/

Zdroj: https://www.science.org/doi/10.1126/science.adf2678

Pridať nový komentár
TOPlist