Najvyšší súd USA sa v súdnom spore Oracle a Google priklonil na stranu Google

Súdny spor medzi spoločnosťami Google a Oracle vznikol, keď v auguste roku 2010 Oracle podal žalobu na Google. Týkala sa údajného porušenia patentov Java, ktoré Oracle získalo po odkúpení spoločnosti Sun Microsystems. Porušenie malo vzniknúť pri vývoji mobilného operačného systému od Google – Android.

Google mal skopírovať 11 500 riadkov kódu z 37 Java rozhraní pre programovanie aplikácií (API). Mal tým umožniť programátorom znalých programovací jazyk Java pracovať s vtedy novou platformou, Android.

Konanie prebehlo 5. apríla 2021, pričom Najvyšší súd Spojených štátov rozhodol 6 ku 2, v prospech Google. Kopírovanie Java API bolo spravodlivým využitím daného materiálu.

Dorian Daley, výkonný riaditeľ pre Oracle, sa vyjadril, že Google platforma sa tým práve zväčšila a spolu s tým aj jej trhová sila. „Ukradli Javu a strávili desaťročie súdnymi spormi, ako to dokáže iba monopolista. Toto správanie je dôvod, prečo regulačné úrady po celom svete skúmajú obchodné praktiky spoločnosti Google.“

Kent Walker z Google uviedol, že toto rozhodnutie naopak poskytuje právnu istotu budúcej generácii vývojárov, ktorých produkty budú prínosom pre používateľov.


Zdroj: TechSpot

Pridať nový komentár
TOPlist