Najvýkonnejší superpočítač na svete bude ponorený v chladiacej kvapaline

, Autor: Tomáš Zvorák

Keď príde reč na superpočítače a cenu ich prevádzky, tak chladenie  je jednou z najdôležitejších položiek. DUG McCloud superpočítač, ktorý začne svoju prevádzku v roku 2019 bude pozostávať zo 40 tisícov serverov a bude v momente svojho spustenia najvýkonnejším superpočítačom na svete. Všetky jeho servery budú ponorené v 700 tankoch s chladiacou tekutou dielektrickou zmesou.

Tou je poly-alpha-olefin, ktorý je elektrický nevodivý, netoxický, nehorľavý a biodegratovateľný.  Vďaka jeho vysokej  tepelnej kapacite aj účinný ako chladiace médium. Takéto chladenie úšetrí pri prevádzke 45 percent nákladov v porovnaní s tradičnými vzduchom chladenými systémami. Spoločnosť DUG má svoj chladiaci systém patentovaný (Patent Publication WA 2017/091862A1).

Superpočítač bude prevádzkovaný v dátovom centre Skybox v Houstone s prenajatou kapacitou 15 MW výkonu. Jeho projektovaný výkon 250 petaflops má prekonať súčasné najvýkonnejšie superpočítače. Na vrchole superpočítačového rebríčka je v súčasnosti Summit z Oak Ridge National Laboratory s 122 petaflopmi.

Očakávaným dátumom spustenia je február 2019, výpočtovú kpacitu na tomto superpočítači si zákaznící budú môcť zakúpiť už v druhom štvrťroku 2019. DUG McCloud je primárne určený pre geofyzikálne výpočty. Spoločnosť DUG, DownUnder GeoSolutions, ponúka softvérové produkty a riešenia pre ťažiarensky priemysel, pre analýzu údajov ziskávaných pri hľadaní ropy a plynov. 

Zdroj: www.dug.com

 

Kľúčové slová
superpočítače
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

take zbytocnosti, kazdy vie, ze superpocitac je uplne nanic, kedze aj my mame Aurela a je odstaveny, lebo nieje na elektrinu! Da sa teda jednoznacne povedat, ze to je supermega nepouzitelna vec!

cojaviem, naposledy ked som o nom cital na dsl.sk bol odstaveny. citaj: http://www.dsl.sk/article.php?article=18404

Re: Najvýkonnejší superpočítač na svete bude ponorený v ...

Nas Aurel nie je ziadny superpocitac, vykon v FP32 "az" 128 TFLOPS asi jak 15x AMD FuryX spred 3 rokov alebo sucasna spicka 10x NV 2080Ti ??? To je cista parodia. Za 4 roky bude jedina grafika s takym vykonom.

Jedine keby sme to porovnavali s CPU, tam je treba cca tisic 28-jadrovych Xeonov.

to je tak trochu zavadzanie, kedze aurel bol uvedeny do prevadzky v 2012 a vtedy ziadna furyX ani nic podobne nebolo. Ci to je parodia treba hodnotit oproti vtedajsim masinam za danu cenu.

Ja len, ze vcera som pozeral stranku SAV a podla ich grafu ide na bomby uz par tyzdnov.
A kazdy urcite nevie, ze superpocitac je uplne na nic, kedze to urcite nie je pravda.

pohladaj v slovniku vyznam slova "ironia"

NECHÁPEM ČO STÁLE POČÍTAJÚ

Poslať nový komentár

TOPlist