Najvýkonnejší superpočítač na svete bude ponorený v chladiacej kvapaline

Keď príde reč na superpočítače a cenu ich prevádzky, tak chladenie  je jednou z najdôležitejších položiek. DUG McCloud superpočítač, ktorý začne svoju prevádzku v roku 2019 bude pozostávať zo 40 tisícov serverov a bude v momente svojho spustenia najvýkonnejším superpočítačom na svete. Všetky jeho servery budú ponorené v 700 tankoch s chladiacou tekutou dielektrickou zmesou.

Tou je poly-alpha-olefin, ktorý je elektrický nevodivý, netoxický, nehorľavý a biodegratovateľný.  Vďaka jeho vysokej  tepelnej kapacite aj účinný ako chladiace médium. Takéto chladenie úšetrí pri prevádzke 45 percent nákladov v porovnaní s tradičnými vzduchom chladenými systémami. Spoločnosť DUG má svoj chladiaci systém patentovaný (Patent Publication WA 2017/091862A1).

Superpočítač bude prevádzkovaný v dátovom centre Skybox v Houstone s prenajatou kapacitou 15 MW výkonu. Jeho projektovaný výkon 250 petaflops má prekonať súčasné najvýkonnejšie superpočítače. Na vrchole superpočítačového rebríčka je v súčasnosti Summit z Oak Ridge National Laboratory s 122 petaflopmi.

Očakávaným dátumom spustenia je február 2019, výpočtovú kpacitu na tomto superpočítači si zákaznící budú môcť zakúpiť už v druhom štvrťroku 2019. DUG McCloud je primárne určený pre geofyzikálne výpočty. Spoločnosť DUG, DownUnder GeoSolutions, ponúka softvérové produkty a riešenia pre ťažiarensky priemysel, pre analýzu údajov ziskávaných pri hľadaní ropy a plynov. 

Zdroj: www.dug.com

Komentáre (10)
roob
take zbytocnosti, kazdy vie, ze superpocitac je uplne nanic, kedze aj my mame Aurela a je odstaveny, lebo nieje na elektrinu! Da sa teda jednoznacne povedat, ze to je supermega nepouzitelna vec!
adam102
Odstaveny?:
adam102
Odstaveny?
roob
cojaviem, naposledy ked som o nom cital na dsl.sk bol odstaveny. citaj: http://www.dsl.sk/article.php?article=18404
Pjetro de
Nas Aurel nie je ziadny superpocitac, vykon v FP32 "az" 128 TFLOPS asi jak 15x AMD FuryX spred 3 rokov alebo sucasna spicka 10x NV 2080Ti ??? To je cista parodia. Za 4 roky bude jedina grafika s takym vykonom. Jedine keby sme to porovnavali s CPU, tam je treba cca tisic 28-jadrovych Xeonov.
roob
to je tak trochu zavadzanie, kedze aurel bol uvedeny do prevadzky v 2012 a vtedy ziadna furyX ani nic podobne nebolo. Ci to je parodia treba hodnotit oproti vtedajsim masinam za danu cenu.
adam102
Ja len, ze vcera som pozeral stranku SAV a podla ich grafu ide na bomby uz par tyzdnov. A kazdy urcite nevie, ze superpocitac je uplne na nic, kedze to urcite nie je pravda.
roob
pohladaj v slovniku vyznam slova "ironia"
Heureca
NECHÁPEM ČO STÁLE POČÍTAJÚ
Nocna mora
mam par faktickych otazok: - Bude sluzit na minig BTC? - Kolko BTC naminuje za mesiac?
Pridať nový komentár
TOPlist