Najväčšie lietadlo na svete úspešne zvládlo prvý let

Spoločnosti Stratolaunch sa podarilo úspešne zapísať do histórie prvým úspešným letom v najväčším lietadlom na svete. Lietadlo Stratolaunch svojim rozpätím krídel 117,3 m prekonáva doterajšieho rekordmana, ktorým bol Hughes H-4 Hercules s rozpätím krídel 97,5 m.

Stratolaunch je kompletne vyrobené z kompozitných materiálov a jeho konštrukcia pozostáva z dvoch trupov (tzv. dual-fuselage). Počas 2,5 hodinového testovacieho letu bez nákladu dosiahlo maximálnu rýchlosť 305 km/h a výšku 4600 m.

Stratolaunch bude slúžiť ako mobilná štartovacia platforma pre nosné rakety do vesmíru s nosnosťou 500 000 lbs (približne 226,8 ton). Jej prínosom oproti pevnému štartu nosnej rakety zo zeme sú nižšie požiadavky na ťah rakety, ktorá inak musí prekonávať hustú atmosféru v nižšej nadmorskej výške a niesť tak viac paliva. Ďalším pozitívom je možnosť optimalizácie trysiek nosnej rakety pre vyššie nadmorské výšky, čo má pozitívny vplyv na efektívne využitie paliva počas letu do vesmíru.

Či bude projekt v budúcnosti úspešný závisí najmä od úspory nákladov oproti konvenčným raketám, ktoré sa stávajú čoraz dostupnejšie. Neľahkou úlohou určite bude aj presvedčiť potenciálnych zákazníkov o spoľahlivosti Stratolaunch-u.

 

Zdroj: Stratolaunch

Komentáre (2)
Rudo

Rozpätie väčšie, ale nostnost 640t ma väčšiu AN 225.

eFeFeF

...to je jeho celková hmotnosť! - súdruh...

Pridať nový komentár
TOPlist