Najstarší torrent na svete je aktívny aj po vyše 12 rokoch

, Autor: kupcik
 
Titulom najstarší torrent na svete sa môže pochváliť snímka s názvom The Matrix ASCII. Jedná sa o originál slávneho akčného sci-fi filmu z roku 1999, The Matrix, ktorý bol zakódovaný do textu.

Torrent bol vytvorený 20. decembra 2003, spustený bol o 27 dní neskôr (16.1.2004), a k dnešnému dňu je jeho vek pozoruhodných 4 419 dní. Zaujímavosťou je skutočnosť, že torrent je stále aktívny vďaka pár nadšencom, ktorí ho udržujú nažive. 
 
Väčšina torrentov nedosahuje dlhú životnosť a po pár rokoch sú z obehu stiahnuté, keď sa autori rozhodnú vymazať zdieľané súbory aby uvoľnili miesto na disku pre aktuálnejšie súbory, prípadne sa rozhodnú definitívne ukončiť ich zdieľanie. The Matrix ASCII prekonal životnosťou aj najstarší súbor na populárnej stránke The Pirate Bay, kuchársku knihu ktorá bola pridaná o pár mesiacov neskôr.
 
Výsledná verzia filmu od neznámeho fanúšika je vo formáte MPEG-2 a má veľkosť 7,44GB. 12 rokov dozadu to bolo však príliš veľa na klasický DVD-5 disk, ktorého kapacita bola iba 4,7GB. Preto sa autor rozhodol prekódovať text do ASCII, čím dosiahol výslednú veľkosť 4,38GB. K video súborom bol priložený aj DVD obal a readme súbor s popisom k filmu: 
 
„Tento výtvor je paródiou. Preto neočakávam, že toto DVD má akúkoľvek šancu konkurovať originálu filmu kdekoľvek na trhu. Nie je na predaj.“
 

 
Zdroj: thenextweb
 
Kľúčové slová
BitTorrent, film, torrent, zaujímavosti
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist