Najpevnejšia horčíková zliatina na svete

, Autor: Tomáš Zvorák

Horčík sa používa všade tam kde potrebujete ľahký no pevný kov. Preto sú kostry lepších notebookov z horčíkových zliatin, preto po ňom pokukuje automobilový a letecký priemysel.

Výskumný tím z City University v Hong Kongu vytvoril horčíkovú zliatinu 10 krát pevnejšiu než doterajšie zliatiny. V tlačovej správe o tom hovoria "Nový pokročilý materiál je 10-krát silnejší ako konvenčná kryštalická zliatina horčíka a má dvojnásobne vyššiu deformačnú kapacitu ako kovové sklo na báze horčíka. Tiež, môže byť vyvinutý na biodegradovateľný materiál, ktorý sa dá implantovať do ľudského tela."

Nový materiál okrem použitia pre konštrukciu elektroniky, napríklad notebookov či mobilov sa vďaka biodegradovateľnosti môže použiť napríklad na výrobu umelých kĺbov. Vďaka biodegradovateľnosti, pacient nemusí podstúpiť operáciu na odstránenie implantátu, tento sa v jeho tele rozpustí. Keďže horčík je prospešný pre ľudské zdravie, môže takýto implantát pomôcť pri zotavení pacienta.

Nový materiál má vysokú odolnosť proti mechanickému opotrebovaniu a vysokú pevnosť v tlaku. Vydrží tlak až 300 kilogramov na milimeter štvorcový. Zliatina bola vyrobená s použitím špeciálnej technológie magnetronového naprašovania a jej pevnosť bola zvýšená úpravou objemového podielu kryštalickej fázy a amorfnej fázy v materiáli. Zliatina nesie pomenovanie SNDP-GC, čo je skratka z supra-nano-dual-phase glass-crystal.

Zdroj: wikisites.cityu.edu.hk

 

Kľúčové slová
materiály
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Najpevnejšia horčíková zliatina na svete

Biodegradovatelny material sa da pouzit na vyroby kostnej dlahy na fixaciu zlomeniny - tu je vyhoda ak sa rozpusti ... ale pouzit ho na vyrobu umeleho klbu, ktory sa potom rozpusti je somarina !

Re: Najpevnejšia horčíková zliatina na svete

Oni vyvyjaju technologie, aby na nich (opakovane) zarabali, nie aby liecili ludi :D

Poslať nový komentár

TOPlist