Najdlhšia priama trasa na Zemi po šúši a po oceánoch

Aká je najdlhšia priama trasa po súši na Zemi? A aká je najdlhšia priama trasa cez oceány? Kde začínajú a kde končia?

reddit je diskusným fórom, kde sa hovorí o kope vecí a nájdete tam aj sekciu MapPorn zameranú na zaujímavosti z kartografie. Pred piatimi rokmi v tejto sekcii úživateľ s prezývkou kepleronlyknows otvoril diskusné vlákno o najdlhšej priamej plavbe, ktorú môžete realizovať na planéte Zem. Podľa neho taká trasa začína v Pakistane a končí na Kamčatke. Jej dĺžka bola niečo cez 32 tisíc kilometrov.

The longest straight line: you can sail almost 20,000 miles in a straight line from Pakistan to the Kamchatka Peninsula, Russia. [720x360] from r/MapPorn

Vo vlákne nasledovala živá diskusia týkajúca sa správnosti tohto odhadu.  

Rohan Chabukswar a Kushal Mukherjee sa tiež podujali overiť správnosť trasy zverejnenej užívateľom kepleronlyknows. Prvý z autorov pracuje v United Technologies Research Center v Írsku a druhý v IBM Research India. Zložitosť riešenia nájdenia najdlhšej priamej trasy závisí aj od toho aká je presnosť hľadania. Na hľadanie použili model zemského povrchu ETOPO1, ktorý má rozlíšenie jednej uhlovej minúty (1 arcmin), čo na rovníku znamená rozlíšenie 1,855 km. Ide o najpodrobnejší voľne a zadarmo prístupný model udávajúci hĺby oceánov a nadmorské výšky zemského povrchu. Pri tomto rozlíšení je pre nájdenie najdlhšej trasy potrebné pracovať s 5 038 848 000 000 bodmi mapy zemského povrchu. To už je dosť veľa na riešenie hrubou silou, pri ktorom by sa preverili všetky možnosti. Aj keď túto možnosť na začiatku skúšali, riešenie hrubou silou rýchlo zamietli.

Pre riešenie použili optimalizačný algoritmus Metódy vetiev a medzí. Opis algoritmu nájdete v článku, ktorý obaja autori zverejnili na arXiv.org. Výsledok potom bežný laptop dokázal spočítať za 10 minút pre priamu námornu trasu cez oceány a 45 minút pre najdlhšiu pozemnú trasu. Najdlhšiu námornu trasu potvrdili. Optimalizačný algoritmus identifikoval ako najdlhšiu námornú trasu takú, ktorá je očividne podobná tej s ktorou prišiel kepleronlyknows. Má dĺžku 32 090 km.

Okrem námornej trasy určili aj najdlhšiu priamu trasu po súši. Takmer pretína naše kraje, zo Žiliny je k nej čo by kameňom dohodil :)  Začína neďaleko mesta Jinjiang, Quanzhou, Fujian v Číne (24◦330 S, 118◦380 V), prechádza Čínou a Mongolskom, cez Kazachstan a Rusko do Bieloruska a cez Ukarajinu a Poľsko, Českú Republiku, Nemecko, Rakúsko, Lichtenštajnsko,  Švajčiarsko, Francúzsko a Španiesko a končí v Portugalsku (37◦20 S 8◦550 Z), prechádza celkovo cez 15 krajín.

Neprakvapuje vás, že na Zemi neexistuje trasa po ktorej by ste mohli plávať priamo stále dookola?

Zdroj: https://arxiv.org/pdf/1804.07389.pdf

 

Komentáre (1)
Pjetro_de
"Neprakvapuje vás, že na Zemi neexistuje trasa po ktorej by ste mohli plávať priamo stále dookola?" Ani neprekvapuje, rozlozenie kontinentov tomu skratka nepraje ... dalo sa to aj ocakavat. Obe Ameriky su pomerne roztiahnute v severo-juznom smere a tvoria barieru, Afrika s EuroAziou pre priamu plavbu tiez vela priestoru nevytvaraju...
Pridať nový komentár
TOPlist