Na staré iPady si budete môcť nainštalovať Linux

Na tablety iPad s ukončenou podporou si budete môcť nainštalovať Linux.

Ak sa vám v poličke povaľuje tablet iPad z roku 2013 alebo 2014, môžete mu vdýchnuť nový život a to aj napriek ukončenej podpore zo strane spoločnosti Apple. Vývojári, ktorí sa venujú projektu Linux-on-iDevices, pracujú na portovaní linuxového jadra na tablety iPad. Jedným z takých vývojárov je Konrad Dybcio, ktorý vystupuje pod prezývkou quaack723, sa nedávno pochválil svojim postupom, keď sa mu podarilo spustiť linuxové jadro s číslom 5.18 na iPade 2. Ide o veľký pokrok, nakoľko je známe, že zariadenie vyrobené spoločnosťou Apple neznesú iné operačné systémy.

Nadšenci majú na portovaní systému používať distribúciu postmarketOS, ktorá nepatrí k veľmi inštalovaným operačným systémom. Napriek tomu je vývojár tejto distribúcie veľmi aktívny. Zaujímavosťou na tomto linuxovom "forku" je, že je určený pre zariadenia s operačným systémom Android. Vývojári, ktorí pracujú na portovaní tejto distribúcie sa zatiaľ zamerali na tablety iPad s procesorom A7 a A8, vrátane iPhonu 5s a HomePodu.

Samozrejme, toto nie je jediný projekt a vývojári linuxovej distribúcie Asahi Linux aktívne pracujú na plnohodnotnom spustení systému na zariadeniach s procesorom M1. Tam sa podarilo tvorcom projektu dosiahnuť už veľké pokroky. Medzi podobný projekt patrí spustenie OS Android na iPhone 7. Tento projekt sa volá Sandcastle a dáva si za úlohu spustiť linuxový shell, aj keď nejde o plnohodnotnú inštaláciu systému.

Zdroj: ArsTechnica,

Pridať nový komentár
TOPlist