Na dno Atlantického oceánu položili super rýchly optický kábel

, Autor: Martin Klokner

Viacero technologických spoločností (Facebook, Microsoft a Telxius) úspešne dokončili uloženie optického kábla naprieč Atlantickým oceánom. Má pritom dĺžku 6500 km a celkovú hmotnosť 4500 ton.

Optika smeruje zo španielskeho mesta Bilbao po americké mesto Virginia Beach (v štáte Virginia, na východnom pobreží USA). Prenosová rýchlosť technológie dosahuje hodnotu až 160 TiB/s, čo znamená teoretický prenos až 71 miliónov videí v HD rozlíšení súčasne. Projekt „Marea“ je teda najpokrokovejší a prekonáva aj projekt „Faster“ od Googlu, ktorý ponúka maximálnu prenosovú rýchlosť 60 TiB/s. Spustenie prevádzky je naplánovaná na začiatkom budúceho roka.

Technologické spoločnosti sa čoraz častejšie púšťajú do budovania svojej infraštruktúry a financujú nové káble sami, namiesto toho, aby sa pripojili k telekomunikačným konzorciám, ktoré už prevádzkujú podmorské káble. Spoločnosť Google investovala aj do dvoch káblov, ktoré prechádzajú z USA do Japonska, Južnej Ameriky a ďalších krajín v Ázii.

Prostredníctvom kábla Marea majú obe spoločnosti (Facebook aj Microsoft) väčšiu kontrolu nad veľkým množstvom údajov. Obe spoločnosti budú mať prospech z vylepšení cloudových služieb pre produkty ako Office 365, Azure a Xbox Live (od spoločnosti Microsoft) a Facebook, Instagram a Whatsapp na Facebooku.

Zdroj: TheVerge

Kľúčové slová
Facebook, Google, Microsoft
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist