Myslíme si, že sme prvou civilizáciou na Zemi - ale je to skutočne tak?

, Autor: Tlačové správy z vedy

Predstavte si, že pred mnohými miliónmi rokov dinosauri šoférovali autá cez mestá plné vysokých budov. V priebehu desiatok miliónov rokov sa však všetky priame dôkazy o ich civilizácii - jej artefakty a pozostatky - premenia na prach. Šialená myšlienka, že? Vieme naisto, že na Zemi neexistovali predchádzajúce priemyselné civilizácie, ktoré vyrástli a zanikli dávno predtým, ako sa objavili ľudské bytosti?

Je to presvedčivý myšlienkový experiment, ktorý Adam Frank, profesor fyziky a astronómie na univerzite v Rochesteri a Gavin Schmidt, riaditeľ Goddardovho inštitútu pre vesmírne štúdie NASA, skúmajú v článku publikovanom v International Journal of Astrobiology.

"Gavin a ja sme nevideli žiadny dôkaz inej priemyselnej civilizácie," vysvetľuje Frank. Ale keď sa pozeráte na vzdialenú minulosť správnym spôsobom, objavia sa nové otázky o civilizáciách a planéte, ako napríklad: Aké geologické stopy zanechávajú civilizácie? Je možné odhaliť priemyselnú civilizáciu v geologických záznamoch, keď zmizne z tváre svojej hostiteľskej planéty? "Tieto otázky nás viedli k premýšľaniu o budúcnosti a minulosti oveľa iným spôsobom, vrátane toho, ako by mohla vzniknúť a zaniknúť akákoľvek civilizácia na planéte."

Siluriánska hypotéza: pocta seriálu Doctor Who

Adam Frank a Gavin Schmidt nazývajú svoju štúdiu Siluriánska hypotéza po rase inteligentných, dvojnohých plazov - známych ako Siluriáni - ktorí sa v roku 1970 objavili v epizóde britskej sci-fi série Doctor Who. Siluriáni sa údajne vyvinuli na Zemi počas eponymizácie, geologického obdobia pred 443 miliónmi až 416 miliónmi rokov. Aby sa vyhli akejkoľvek katastrofe, plazy prechádzali na milióny rokov do hibernácie, než boli prebudené tajnými jadrovými pokusmi v bani vo Walese.

"Keď sme písali tento článok," hovorí Schmidt, "pokúsil som sa nájsť príklady pozemských, nie ľudských civilizácií vo vedecko-fantastickej literatúre, ale nebol som schopný nájsť niečo staršie ako zo sedemdesiatych rokov. Napriek tomu, že je výskyt civilizácie v Silúre mimoriadne nepravdepodobný - to bolo obdobie predtým, ako sa rastliny a zvieratá skutočne usadili - ukázal sa byť vhodným pomenovaním, po prvom príklade, keď ľudia o čomsi takom premýšľali, hoc to bola fikcia."


V spôsobe ako nastoľujú "Siluriánsku hypotézu", Frank a Schmidt vymedzujú civilizáciu jej spotrebou energie. Ľudské bytosti vstupujú do novej geologickej éry, ktorú mnohí výskumníci označujú za antropocén, obdobie, v ktorom ľudská činnosť výrazne ovplyvňuje klímu a životné prostredie. V antropocénu sa fosílne palivá stali stredobodom geologickej stopy, ktorú ľudia zanechajú na Zemi. Pri pohľade na Antropocénsku stopu Schmidt a Frank skúmajú, aké stopy ľudskej existencie budúci vedci dokážu zistiť. Týmto spôsobom uvádzajú aj dôkazy o tom, čo by sa mohlo zachovať, ak by priemyselné civilizácie ako naša existovali v milióny rokov vzdialenej minulosti.


Credit: University of Rochester illustration / Michael Osadciw

Ľudské bytosti začali spaľovať fosílne palivá pred viac ako 300 rokmi v začiatkoch industrializácie. Výskumníci poznamenávajú, že emisie fosílnych palív do atmosféry už zmenili uhlíkový cyklus spôsobom viditeľným v záznamoch izotopov uhlíka. Iné spôsoby, akými môžu ľudské bytosti zanechať geologickú stopu, zahŕňajú:

- Globálne otepľovanie, od uvoľňovania oxidu uhličitého po perturbácie cyklu dusíka z hnojív
- Poľnohospodárstvo, prostredníctvom značne zvýšenej erózie a sedimentácie
- Plasty, syntetické znečisťujúce látky a dokonca aj veci ako steroidy, ktoré budú geochemicky zistiteľné po milióny a možno aj miliardy rokov
- Jadrovú vojnu. Ak nastane, tak by zanechala nezvyčajné rádioaktívne izotopy

"Ako priemyselná civilizácia vytvárame zmeny vo výskyte izotopov, pretože spaľujeme uhlík," hovorí Frank. "Ale spaľovanie fosílnych palív nás môže ako civilizáciu skutočne zničiť. Aké odtlačky by toto, alebo iné druhy priemyselnej činnosti z dávno mŕtvej civilizácie, zanechalo po viac ako desiatkach miliónov rokov?"

Otázky, ktoré si položili Frank a Schmidt, sú súčasťou širšieho úsilia riešiť klimatické zmeny z astrobiologického hľadiska a nového spôsobu myslenia o živote a civilizáciách vo vesmíre. Pohľad na rozvoj a úpadok civilizácií z hľadiska ich planetárnych vplyvov môže tiež ovplyvniť to, ako budú výskumníci pristupovať k skúmaniu iných planét.

"Vieme, že dávny Mars a možno aj dávna Venuša boli oveľa obývateľnejšie ako teraz, a pravdepodobne raz budeme vŕtať tamojšie geologické sedimenty," hovorí Schmidt. "Toto nám pomáha premýšľať o tom, čo by sme tam mali hľadať."

Neprehliadnite: Interview: Žil pred 200 miliónmi rokov na Zemi obrovský inteligentný Kraken?

Schmidt však poukazuje na ironickú stránku veci: ak civilizácia dokáže nájsť udržateľnejší spôsob výroby energie bez poškodenia svojej hostiteľskej planéty, zanechá za sebou menej dôkazov o tom, že tam bola.

"Chcete mať peknú veľkú civilizáciu, ktorá robí úžasné veci, ale to by nemalo tlačiť planétu do oblastí, ktoré sú pre civilizáciu nebezpečné," hovorí Frank. "Musíme nájsť spôsob výroby a používania energie, ktorý nás neohrozuje."

To znamená, že Zem bude v poriadku, hovorí Frank. Otázka je, či budú aj ľudia.

Môžeme vytvoriť verziu civilizácie, ktorá netlačí Zem do domény, ktorá je pre nás ako druh nebezpečná?

"Nejde o to "zachrániť Zem", hovorí Frank. "Bez ohľadu na to, čo robíme na planéte, práve vytvárame výklenky pre ďalší cyklus vývoja. Ale ak budeme pokračovať v tejto trajektórii používania fosílnych palív a ignorovať zmenu klímy, ktorú prináša, ľudské bytosti nemusia byť súčasťou pokračujúceho vývoja Zeme."

Autorka tlačovej správy: Lindsey Valich

Zdroj: www.rochester.edu, www.cambridge.org

 

 

Kľúčové slová
Siluriánska hypotéza, veda
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Dalsia teoria, o ktorej mam pocit, ze je vytvorena preto, aby sa o autoroch pisalo.
Pretoze keby chceli, tak najdu dost materialu na skumanie.
Ked vsak vyrukuju s vetou ... "Gavin a ja sme nevideli žiadny dôkaz inej priemyselnej civilizácie"... neberuc pritom ohlad na doteraz objavene a nevysvetlene archeologicke skutocnosti, tak mam o nich slabu, priam az negativnu mienku.
Len niekolko prikladov, ktore som cital za poslednych niekolko dni a o ktorych viem uz niekolko desatroci (podobne clanky sa stale opakuju).
https://www.hlavnespravy.sk/mohendzo-daro-zahada-atomovych-bomb-spred-50...
https://cz.sputniknews.com/svet/201804027076963-sklo-pole-Egypt-civiliza...
A to som si nedal namahu a nazacal debatu a "Zakazanej archeologii" v ktorej je materialu na niekolko knih.
No ale co cakat od nejakeho profesora fyziky a astronómie na univerzite v Rochesteri a riaditeľa Goddardovho inštitútu pre vesmírne štúdie NASA?
Mozno len podlahli "goriliemu efektu" a nevidia veci, ktore maju rovno pred nosom.
"Gorili efekt" https://cz.sputniknews.com/svet/201804117135735-vedec-zjisteni-mimozemstan/

To naozaj citas nedoveryhodne denniky ako hlavne spravy a sputnik? Tie co siria hoaxy a rusku propagandu a neoverene nezmysly. Tym sa radsej verejne nechval. A este ides polemizovat s niekym, kto vedie vyskumne centrum NASA a zverejnil clanok, teda dosledne spracovanu vec v dobrom vedeckom casopise s kvalitnym per review procesom. Si zabavny :)

Hlavnespravy a sputniknews... Zabudol si este nalinkovat mysteria.eska a ac24 ako relevantny zdroj.
Dvaja vedci sa hraju s myslienkou, pricom sa neopieraju o poznatky z konspiracnych webov, prebratych z inych konspiracnych webov.

Chlapci nestastni, vy ste uz z toho vsetkeho okolo vas taki ohlupnuti, ze sa ani nedokazete zamysliet nad podstatou veci.
Vidite nazov stranky a uz ma oznacujete za konspiratora a clanky odtial ako z nerelevantneho zdroja.
Ale ved dobre, mozem sem linknut aj clanok o gorile zo zive.sk, nech sa paci (je dokonca podrobnejsi a mozno ho pochopite aj vy dvaja).
https://www.zive.sk/clanok/131694/patranie-po-mimozemstanoch-mozno-kompl...
Ci aj zive je podla vas konspirator?
A teraz zapnite tie zvysky rozumu a najdite si zdroje tych zvysnych clankov niekde, kde vam to bude vyhovovat.
Nie je to nic tazke a moznosti budete mat neurekom.
Alebo uz nedokazete ani to?
Nabuduce sa zamyslite nad podstatou prispevku, ked sa vam nepaci zdroj, najdite si iny, ale hlavne (este raz) rozmyslajte nad podstatou.... ak este mate cim.
.
Hlavne sa nezabudnite ohanat demokraciou, ktora vam tak velmi chyba a ktorej podstatu, podla vasich komentarov, nechapete.

Jeden straw man za druhym. Skoda reagovat.

Nejde len o zdroje, ktore pouzivas. Tymi si sa len prezradil, aky zjednoduseny obraz sveta vidis. Ide aj o priklady nezmyzslov, ktore tu spominas. Okrem Gorilieho efektu su to uplne nezmysly, nepodlozene nicim co odola kritickej analyze.

A diskutujuci nado mnou ma pravdu. Skoda s Tebou stracat cas.

Re: Myslíme si, že sme prvou civilizáciou na Zemi - ale je ...

je to možné ?!

Brawo chlapci.Nandali ste mu.Dufam ze prehodnoti zdroje svojich informacii.Apropo:Presne odliatky zo skla a porcelanu bez ktorych sa moderna civilizacia nezaobide tu budu miliardy rokov.Take sa nikdy v ziadnej vrstve sedimentov nenasli .Ked sa najdu,ochotne vsetci prepisu dejiny zeme.

Poslať nový komentár

TOPlist