MSI a ASUS podvádzajú pri testoch grafických kariet, posielajú výkonnejšie vzorky

, Autor: Anonymný používateľ
 
Dva zdroje nezávisle na sebe tvrdia, že spoločnosti ASUS a MSI posielajú na testy grafických kariet vzorky s upraveným BIOSom či profilmi, aby karty podali vyšší výkon.

Významný francúzsky portál Hardware.fr a renomovaný portál TechPowerUp uvádzajú, že ASUS a MSI k nim do redakcie posielajú modifikované grafické karty na recenzie, ktoré majú nastavené vyššie východiskové frekvencie ako bežne predajné modely.
 
Za portál Hardware.fr to tvrdí Damien Triolet, ktorý mimochodom prišiel aj s odhalením zvláštneho správania 512MB časti pamäte u grafickej karty nVidia GeForce GTX 970. Damien tvrdí, že firmy ASUS a MSI zámerne zasielajú do redakcií svoje nereferenčné vzorky grafických kariet, ktoré majú nahraný BIOS, ktorý má nastavený vyšší limit TDP a tieto karty tak majú aj vyššie frekvencie a podávajú vyšší výkon ako karty s bežným BIOSom, ktoré si zákazníci kúpia v obchodoch. Takto modifikované karty tak nielen, že môžu poraziť konkurenciu v recenzii, ale navyše vytvárajú dojem o čosi vyššieho výkonu, ktorí však zákazníci v bežne predávaných kartách nedostanú.
 
Podobné obvinenia uvádza aj portál TechPowerUp. Aj k ním do redakcie dorazili karty MSI a ASUS, ktoré mali softvérovou cestou prednastavené vyššie frekvencie ako verzie z obchodu. Konkrétnym príkladom je grafická karta MSI GTX 1080 Gaming X. Karty od MSI majú už nejakú dobu uložené 3 profily – Gaming, Silent a OC. Gaming predstavuje také nastavenia, aké karta má v bežných predajných verziách. Silent zas definuje karte, aby pracovala na základných referenčných frekvenciách a OC režim kartu pretaktuje. Na zmenu týchto profilov je potrebné nainštalovať program MSI Gaming, ktorý výrobca dodáva s kartami. Ukázalo sa však, že zatiaľ čo verzie tejto karty z obchodu natívne používajú Gaming režim, do recenzie MSI posiela verzie s automaticky aktívnym OC režimom, ktorý zvyšuje výkon karty.
 
 
TechPowerUp poskytol aj screenshoty z programu CPU-Z. Režim Gaming na spomínanej karte stanovil základný takt jadra 1683MHz, s Boostom to bolo 1822MHz. OC režim karte však prikazuje, aby používala základný takt 1708MHz a Boost frekvenciu 1847MHz. Nejde o veľký rozdiel, no v benchmarkoch môže pomôcť karte k predbehnutiu konkurencie.
 
 
Redakcia TechPowerUp sa navyše pustila do hlbšieho pátrania a vrátila sa v čase. Prezretím starších recenzií MSI kariet zistili, že MSI túto praktiku používa doslova roky. Tuto stratégiu zrejme po novom obkukal aj ASUS, ktorý u novej generácie kariet začal rovnako „podvádzať“ aby nezaostal v grafoch za konkurenciou.
 
 
Podľa slov TechPowerUp to tiež vyzerá tak, že týmto správaním zrejme nie sú ovplyvnené všetky karty. Oficiálne vyjadrenie MSI či ASUS k tejto téme zatiaľ neexistuje, no väčšina recenzentov pri testovaní neinštaluje žiadny softvér výrobcu a tí tak dúfajú, že si aktívny OC režim nevšimnú a otestujú kartu s vyšším výkonom. 
 
Podobným správaním môžu byť ovplyvnené aj čerstvo uvedené karty GTX 1070 od nVidie a redakcia si dá preto pozor. Damien Triolet z francúzskeho Hardware.fr priamo v článku vyzval výrobcov, aby nepoužívali tieto profily a inštalovali bežné verzie BIOSov. Tento recenzent spomína rovnakú MSI kartu ako TechPowerUp, navyše však hovorí aj o karte ASUS GTX 1070 STRIX. Spomína tiež firmu Gigabyte, ktorá takéto praktiky podľa jeho zistení nepoužíva.
 
 
Kľúčové slová
ASUS, grafické karty, MSI
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

kazda normalna recenzia grafickej karty, ktoru nerobi uplna lopata sa podla mna nezaobide bez toho, aby bolo jasne napisane na akej frekvencii boli fps dosiahnute. Este lepsie napisat ake takty karta dava stock v hrach a ake takty udrzi v danej hre po pretoceni a oba pripady zahrnut do grafov.

Aj tak mi to cele pride ako hlupost, tie rozdiely v taktoch su naprosto mizive, pri 60 fps tam moze byt rozdiel tak 0,5 fps, co zodpoveda tak chybe merania. Pochybujem, ze to niekoho ovplyvni pri rozhodovani.

prave naopak, aj 2% zmena taktu moze vyvolat az 10-11% narast vykonu v syntetickom teste.

Poslať nový komentár

TOPlist