EN

Mozilla Firefox 57 Quantum v praxi: rýchlejší prehliadač a úplne nový dizajn

Mozilla vydáva aktualizácie prehliadača Firefox už roky. Firefox 57 Quantum  však prináša najväčšie a najvýraznejšie zmeny. Najnovšia aktualizácia je oficiálne k dispozícii od 14. novembra 2017, beta verzie boli k dispozícii niekoľko mesiacov predtým pre testerov.

Prehliadač pri verzii Quantum získaval nové používateľské rozhranie, ale čo je dôležitejšie, má veľa nových nástrojov, ktoré Mozilla volá Quantum. Slúžia pre lepšie využitie viacjadrových procesorov na zrýchlenie prehliadača a súčasne na zlepšenie stability.

Spoločnosť v minulosti nevyužívala naplno možnosti viacjadrových procesorov. V porovnaní s Google Chrome, ktorý to využíval šlo teda o dosť zásadný rozdiel a to je aj dôvod, prečo je Chrome už dlhší čas rýchlejší webový prehliadač. Navyše, ako je známe, každej novo otvorenej karte priradí jeden vlastný proces.

Mozilla pridala počiatočnú multijadrovú podporu pre Firefox s projektom Electrolysis, ktorý sa minulý rok začal realizovať. Quantum je ďalší krok. Výsledkom toho je fakt, že webový prehliadač sa načíta rýchlejšie, poskytuje obsah rýchlejšie a mal by získať aj vyššiu stabilitu. Mozilla hovorí, že prehliadač je dvakrát rýchlejší ako pred rokom, pričom používa o 30% menej pamäte ako Google Chrome (ktorý je známy vyšším zaťažením na operačnú pamäť).

V budúcnosti sa predpokladá, že príde opäť k posunu a zlepší sa paralelné spracovanie tak, aby viac jadier procesora mohlo načítať iný obsah na tej istej stránke, čo ešte viac urýchli načítavanie. Treba tiež poznamenať, že nový projekt Quantum Render od Mozilly prichádza budúci rok. Podľa predpokladov bude schopný ešte viac zrýchliť veci tým, že využije moderné GPU.

Zdroj: Vlastné, Liliputing

Komentáre (3)
I2
..fuj to je ale odporny plochy (flat ) dizajn by win 95 ,by win 8 az 10 ,by chromý ,by jablko a pod.. Dnes je to nejaky chujsky trend davat vsade taky chujsky dizajn.
1337180
Hej aj auta nesu gulate ako polska fiatka, ale navrhuju drave rovne ci sikme linie. Je to trend minimalismu, polovica programov za posledne 2 roky presli na tento minimalisticky design. Je to prehladne a viac sa do toho zmesti.
Ceky
Ja som skusil novy firefox a hoci som dlhorocnym pouzivatelom Chromu, velmi velmi milo ma prekvapili. A stava sa mi pritom, ze casto prehliadac neaktualizujem. Takze diky PC.sk za tip z clanku. Updatol som uz ani neviem z ktorej starej verzie na najnovsiu a ten rozdiel tam u mna vidim velmi markantny.
Pridať nový komentár
TOPlist