EN

Mozilla a DELL skrížili meče

Za inštaláciu známeho Firefoxu si DELL pýta takmer 20€.

Právnici spoločnosti Mozilla už začali vyšetrovať čo je pravdy na tom, že DELL si pýta od zákazníkov za inštaláciu Firefoxu £16,25. Ide v prepočte takmer o 20€ za nainštalovanie voľne dostupného softvéru. Zatiaľ nie je známe či sa vyšetrovanie dostane až do súdneho sporu. Viceprezidentka pre obchodné a právne záležitosti Mozilly Denelle Dixon-Thayer, tvrdí že medzi spoločnosťami neexistuje žiadna dohoda, umožňujúca vyberanie poplatku za inštaláciu Firefoxu.

Mozilla má už dávno túto problematiku vyriešenú. Vyhlásenie jasne tvrdí, že produkty od Mozilly musia byť bez nákladov, takisto ako aj ich distribúcia. Nesmú sa spájať ani s prihlásením k odberu či zakúpeniu služieb na zhromažďovanie osobných údajov. Ak chce niekto softvér predávať, môže ale musí produkt predávať pod iným názvom a nesmie mať nič so spoločnosťou Mozilla ani niesť akúkoľvek jej ochrannú známku.

Hovorkyňa DELL objasnila, že poplatok sa vzťahuje za čas potrebný na inštaláciu Firefoxu. Ide o to, že DELL má predpripravené obrazy diskov, ktoré inštaluje na počítače. Ak zákazník požaduje nejakú zmenu, čo zahŕňa v tomto prípade aj inštaláciu najnovšieho Firefoxu, bude mu účtovaný poplatok za jeho inštaláciu. Ako budú spoločnosti situáciu riešiť zatiaľ nie je známe. Ale pýtať si za niekoľko sekundovú záležitosť takmer 20€ aj napriek vopred známym podmienkam Mozilly je na zamyslenie.

Zdroj: theregister.co.uk

Pridať nový komentár
TOPlist