Montalvo Systems - nový hráč na trhu s mobilnými procesormi?

Pre AMD a Intel prichádza potenciálna konkurencia - nová a neznáma firma, ktorá chce preraziť na trhu s mobilnými procesormi, zložená z ich bývalých zamestnancovTáto nová a pomerne malá firma sídliaca v americkej Santa Clare (v tomto meste sídli napr. aj nVidia) má zaujímavú náplň práce - vývoj multi-core procesorov pre vstavané zariadenia a notebooky. Že sa nejedná o žiadnych amatérov potvrdzujú ľudia na kľúčových postoch - na čele firmy je Matt Perry (bývalý CEO Transmety), Vinod Dham (jeden z kľúčových architektov Pentia), Peter Song - hlavný architekt (zakladateľ firmy MemoryLogix, vyvíjal x86 kompatibilné chipy), alebo Greg Favor (bývalý zamestnanec AMD a NexGen).
Firma zatiaľ nemá žiaden hmatateľný výsledok svojho snaženia, verejnosti by sa mala predstaviť, ako aj pripravované produkty, v priebehu tohto roka. Na vývoj dostala finančnú injekciu od niekoľkých veľkých firiem v celkovej hodnote 73 miliónov dolárov a dala si zaregistrovať niekoľko patentov. Montalvo nemá ani hotový web, nájdete však na ňom pomerne dlhý zoznam pracovných ponúk. Údajne už hľadajú partnera na výrobu chipov, a keďže licenciu na výrobu Intel-kompatibilných procesorov má len málo firiem, do úvahy spadá IBM alebo Fujitsu (ktorý tiež vyrába chipy pre Transmetu).


Príbeh sa začina veľmi sľubne, ale jedno je isté - Montalvo to bude mať veľmi ťažké, aby Intelu a AMD uštedrilo "ranu" na poli mobilných procesorov. Intel v poslednej dobe výrazne znížil spotrebu svojich mobilných CPU, príkladom je nedávna informácia o UMPC procesore "Silverthorne" taktovanom na 2GHz s TDP 2W. Čas ukáže, či projety tejto firmy skončia fiaskom, alebo si zachvíľu budeme kupovať notebooky vybavené procesormi Montalvo.


Zdroj: zdnet.comKomentáre (2)
orol
no tak nebolo by zle, keby sa tato firma presadila...ceny mobilnych cpu by sa tlacili pekne tam kde ich chceme....dole :)
Lycan
nemyslim si ze by sa intel nechal hentak vytlacit hodnota nVidie : cca 30miliard dolarov ,,,hodnota AMD cca 28 miliard dolarov ,hodnota intel cca 105 miliard dolarov :D hodnota montalvo :D 0.08 miliard dolarov .... vydel som to na jednej stranke (neviem uz na jakej boli tam aj dlhy AMD , nevymislel som si to )
Pridať nový komentár
TOPlist