Molekula ako dátové úložisko na milióny rokov

Akademici z Brownovej Univerzity hľadajú spôsoby ako najlepšie uložiť a získať exabajty, ktoré sa denne generujú. Chémia nahrádza tradičné technologické postupy.

"Miliardy terabajtov dát by mohli byť uložené v jednej malej kvapalinovej banke", domnieva sa skupina vedcov. Tím z Brownovej Univerzity sa bude môcť čoskoro vyjadriť, či je schopný zistiť chemický spôsob ako ukladať a manipulovať s veľkým množstvom dát tak, že ich uložia do molekuly a potom zriedia molekuly do kvapalín.

Ak by bola táto metóda úspešná, veľko-kapacitné syntetické molekuly v kvapaline by mohli jeden deň nahradiť pevné disky.

Agentúra DARPA (U.S. Department of Defense’s Defense Advanced Research Projects Agency) udelila finančnú podporu tímu z Brownovej Univerzity vo výške 4.1 milióna dolárov nato, aby preskúmala ako posunúť tento koncept dopredu.

”Cieľom tohto projektu je navrhnúť novú formu ukladania dát, ktorá by bola mnohonásobne kompaktnejšia ako to čo v súčasnosti máme,” hovorí Brenda Rubenstein, ktorá pracuje ako odborná asistentka chémie na spomínanej univerzite.

Výskumníci hovoria, že sa to podarí, ale potrebujú nájsť spôsob, ako prekročiť svoj súčasný, malý, dôkaz o tomto koncepte v podobe 81-pixelového čierno-bieleho obrázku uloženého na 25 unikátnych molekulách.

Tvrdia, že ak sa im podarí do molekúl zakódovať milióny rôznych permutácií údajov a potom túto syntézu uložiť do kvapaliny, mohlo by sa takto uchovávať masívne množstvo dát v relatívne malom množstve kvapaliny. Bolo by to “závratné množstvo,” hovoria výskumníci.

Na dosiahnutie tohto cieľa majú v pláne použiť techniku nazývanú Ugi reakciu. Je to chemická cesta dostať viaceré zložky do jednej molekuly. “V súčasnosti sa používa vo farmaceutickom vývoji,” vysvetľuje škola. Spektrometer je schopný čítať tieto výsledky, ktoré sú uložené v molekule.

Úspora miesta nie je jedinou výhodou ukladania dát na molekulárnej úrovni. "Jednou z najkrajších vecí je trojrozmerné ukladanie", vysvetľuje jeden z výskumníkov. Táto hĺbka je vhodná pre moderné výpočty. Je to lepšie pre rozpoznávanie obrázkov a vyhľadávacie algoritmy.

Zdroj: NetworkWorld

Pridať nový komentár
TOPlist