Mobilný procesor Samsungu dosiahne takt až 4GHz

 
Samsung už údajne testuje svoj nový mobilný SoC Exynos 8895 pre smartfóny a hovorí sa, že niektoré jadra dosiahnu frekvenciu až 4GHz.

8 či 10 jadier procesora už v smartfónoch máme dlhšie, páčila by sa vám však frekvencia, akú má najvýkonnejší mainstream procesor v základe Intel Core i7-6700K? S nadchádzajúcim mobilným procesorom Samsungu sa to možno vyplní. Ten už totiž podľa niektorých zdrojov testuje svoj SoC Exynos 8895, ktorý oproti procesorom Exynos 7420 a Exynos 8890, ktorú sú vyrábané 14nm procesom, prejde na 10nm výrobu.
 
Zmenšenie výrobného procesu ako vždy umožní nárast výkonu a zníženie spotreby. Tou podstatnou správou v tomto prípade však je, že výkonné jadra Exynos 8895 môžu tikať až na okrúhlej frekvencii 4GHz! Bolo by to tak prvýkrát, čo v smartfónoch zaznamenáme takúto frekvenciu. Výkonné jadrá procesora Exynos 8890 totiž pracovali najviac na frekvencii 2,6GHz a novinka by tak dosiahla poriadny nárast vo frekvencii. Od menej výkonných jadier v big.Little architektúre procesora a sa očakáva, že pobežia na frekvencii 2,7GHz. V reálnej prevádzke však bude frekvencia pravdepodobne nižšia a 4GHz vytlačil z procesora Samsung pravdepodobne len v testoch.
 
Aj tak však ide o peknú ukážku schopností 10nm FinFET výroby a procesor Samsungu by maximálnou frekvenciou mal prekonať aj konkurenta v podobe Snapdragon 830, ktorý ešte predstavený nebol, no hovorí sa, že dokáže dosiahnuť najviac 3,6GHz. Procesor Exynos 8895 sa objaví zrejme v niektorých Samsung smartfónoch (žeby Galaxy S8?) pre vybrané trhy, spoločnosť však bude aj naďalej využívať služby Qualcomm a ich Snapdragon procesorov.
 
Zdroj: neowin
 
Komentáre (2)
Peter.sx1
Mobilný procesor Samsungu dosiahne takt až 4GHz a potom exploduje...
Peter.sx1
Mobilný procesor Samsungu dosiahne takt až 4GHz a potom exploduje alebo zhori...
Pridať nový komentár
TOPlist