Milióny Android smartfónov sú v nebezpečí, vďaka predinštalovanému malvéru!

Predinštalovaný malvér sa nedá len tak ľahko odstrániť!

Výskumníkom zo spoločnosti Trend Micro sa podarilo objaviť rastúci trend predinštalovaného malvéru v zariadeniach s operačným systémom Android. V prípade, že si ho nainštalujete do svojho zariadenia, vo väčšine prípadov stačí, že ju odinštalujete. Prinajhoršom  zariadenie vyresetujete do továrenských nastavení. Lenže ak ja malvér súčasťou predinštalovaného systému, je zbavenie sa ho komplikovanejšie. V tomto prípade budete musieť odomknúť zavádzač smartfónu, "napáliť" upravený bootloader a nakoniec "flashnúť" iný operačný systém. Bez dodatočných technických zručností sú pre väčšinu majiteľov smartfónov tieto kroky pomerne komplikované.

Výskumníci Trend Micro objavili malvérom napadnuté (najmä) čínske smartfóny, medzi ktoré patria aj pomerne známe spoločnosti - Oppo, Xiaomi, OnePlus a podobne. Škodlivým kódom sú postihnuté aj zariadenia, akými sú napríklad set-top-boxy, inteligentné hodinky a smart televízory. Podľa Fyodora Yarochkina z Trend Micro, je tento trend na vzostupe, za čo môže hlavne cenová vojna medzi vývojármi firmvéru, ktorí sa vďaka tejto situácii rozhodli ponúkať softvér zadarmo s "bonusmi" v podobe malvéru. Tvorcovia firmvérov dokonca ponúkajú možnosti "prenájmu" malvéru. Vďaka tomu môže prípadný záujemca ukradnúť z vášho smartfónu prihlasovacie údaje.

Podľa kyber-bezpečnostnej spoločnosti sú najviac ohrození zákazníci z východnej Európy a Ázie. Malvérom postihnutých Android smartfónov má byť takmer až 9 miliónov. Najväčšou slabinou je to, že výrobcovia smartfónov nemuseli o tomto čine vedieť, nakoľko vývoj OS neprebieha len pod ich "krídlami". Problémom je aj to, že spoločnosti nechávajú v dobrej viere predinštalovaný softvér na optimalizáciu smartfónu, ktorý vo väčšine prípadov slúži ako "zadné vrátka" pre útočníkov. Ani európski výrobcovia nie sú v bezpečí, napríklad nemecká spoločnosť Gigaset vyrába svoje smartfóny v Číne, kde bol taktiež odhalený malvér. 

Ako sa brániť voči malvéru? Úprimne povedané - ťažko. Yarochkin napríklad odporúča kúpu smartfónov značky Google, alebo Samsung. Čo robiť, ak máte zariadenie, ktoré môže byť infikované malvérom? Ak sa nechcete vzdať svojho smartfónu, skúste pohľadať alternatívny OS a prepáliť softvér. To v prípade pomerne známych a rozšírených výrobcov smartfónov nebýva problém. Menej známe značky už bývajú problém.

Zdroj: Techspot,

Pridať nový komentár
TOPlist