Mikrovlnky môžu byť pre životné prostredie škodlivé rovnako ako autá

, Autor: Tomáš Zvorák

Nový publikovaný výskum Manchesterskej Univerzity po prvý raz komplexne posúdil vplyv mikrovlniek na životné prostredie. Podľa tohto výskumu mikrovlnky v EU produkujú takmer toľko oxidu uhličitého ako 7 miliónov áut.

Vo výskume bol posudzovaný vplyv mikrovlniek po celý ich životný cyklus, od výroby, cez užívanie až po ich likvidáciu. Mikrovlnky vyprodukujú v EU ročne 7,7 milióna ton oxidu uhličitého. To je množstvo, ktoré vyprodukuje ročne 6,8 milióna áut. Najväčší vplyv z hodnotených mala spotreba elektrickej energie mikrovlnkami. Spotrebujú 9,4 TWh elektriny ročne. Jedna mikrovlnka počas svojho priemerne 9 rokov dlhého životného cyklu spotrebuje priemerne 573 kWh. To je množstvo ekvivalentné energii spotrebovanej 7 wattovou LED žiarovkou svietiacou neustále 9 rokov.

Druhým najvýraznejším vplyvom mikrovlniek na životné prostredie je ich likvidácia. Ročne prispejú k celkovému množstvu elektrického a elektronického odpadu 184 tisícami ton. A toto množstvo ako aj predaj mikrovlniek stále rastie. Predaj mikrovlniek má do roku 2020 v EU vzrásť na 135 miliónov ročne. V roku 2025 sa odhaduje, že množstvo odpadu z mikrovlniek dosiahne 195 tisíc ton. Vec zhoršuje aj to, že priemerná doba používania mikrovlniek klesá. Pokiaľ v 90. rokoch to bolo 10-15 rokov, teraz je to 6 rokov.

Riešením problému je podľa štúdie efektívnejšie používanie mikrovlniek.

Zdroj: phys.org

 

Kľúčové slová
veda
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Mikrovlnky sú pre životné prostredie škodlivé rovnako ...

mikrovlnka je mrtvy spotrebic.. tak ako rychlovarna konvica.. ani jedno doma nemam.

Re: Mikrovlnky sú pre životné prostredie škodlivé rovnako ...

to si ty

To sú výskumy objednané zelenými extrémistami.
Na jednej strane africké a ázijské ženy spaľujú pralesy pri varení na otvorenom ohni a... je zle!!! My si ohrievame jedlo elektrikou a... je zle.
Najlepšie je nejesť, nepiť, nevylučovať... nežiť. To by sa asi zeleným páčilo...

Mŕtvy spotrebič! Haha, šme še pobavíli... Takže pri pálení plynu, či elektriky na platničke, či nebodaj pálením fosílií ide o dáky živý proces, či? Že len premieňaš jednu energiu na druhú a to tak pri oxidačnom procese pri pálení fosílií, či pri emisii elektrónov z magnetrónu mikrovlnyky Ti nevadí.
Len tak mimochodom, to modré svetlo z horáka sú tiež emisie elektrónov. Takže nech robíš čo robíš, všetko sú to z Tvojho uhla pohľadu mŕtve spotrebiče... fakt si ma pobavil. Ale aj zarmútil, že ešte dnes sú medzi nami nevzdelaní ignorani, hrubo a arogantne presvedčení o svojich "pravdách"...
Mám rád tieto výkriky z tmy vlastného nevedomia z neznalosti základov fyziky 8 roč. ZŠ!
PS: že si TY doma svietiš LEDkami??? Hehe... nože podumaj nad spojitosťou s mikrovlnkou...

Na druhú stranu zabudli porovnať koľko elektrickej energie mikrovlnky ušetria v porovnaní so sporákom najmä pri prihrievaní jedál.

No a čo sa životného cyklu mikrovlniek týka, je to dané klesajúcou kvalitou ale aj súčasnoou potrebou ľudí byť neustále moderný, aj nábytok sa v priemere strieda častejšie ako v minulosti, aj autá...

Rozumné podľa tejto štúdie bude, variť si obed na bloku motora svojho auta, využijeme prebytočné teplo a znížime zároveň emisie....kde si to môžem dať patentovať? :-)

Budes teda riadne husty s tou stvorplatnickou a hrncami na kapote.

Taktiež som názoru, že mikrovlnka nieje o nič škodlivejšia ako sporák. Častá obmena spotrebičov, resp. komodít všeobecne je výsledkom Marketingu. Ten je príčinou viacerých zlých vecí...

Re: Mikrovlnky môžu byť pre životné prostredie škodlivé ...

tak a teraz tuto studiu urobme este pre dalscih 89 domacich elektrospotreicov, bielej, ciernej, ruzovej techniky ... malych, strednych a velkych ... a nielen pre mikrovlnky

Aj človek tým, že dýcha, produkuje oxid uhličitý. Tak prestaňme dýchať a nebudú ani emisie, ani znečistenie mikrovlnkami. Ostatné spôsoby ohrievania jedla sú energeticky náročnejšie, takže pre žýivotné prostredie ešte horšie. Alebo sa máme vrátiť ku studenej strave?

Tak maxivlnku používam len na ohrev. Inak varím na klasickom šporáku a ten spotrebuje za rok 8m bukovo dubového dreva. Má vyše 50 rokov a ďalších 50 pred sebou takže na výrobné náklady si už nikto nepamätá a na recyklačné si ešte nikto ani len vo sne nespomenul a ročné prevádzkové si určím ako zákazník a použivateľ ja sám a žiadna distribučná energo spoločnosť mi do toho nemá šancu kecať regulovať zvyšovať a podobné zlodejiny robiť. Viem že to neteší ani jednu z nich a potajme hromžia že ich managéri a dozor rada bude mať prázdne gamby. A ani výrobcom kuchynskej techniky nedám nič zarobiť. Žiadny zisk nebude a ani žiadna dph a recyk poplatky pre štát nebudú. Musia okradnúť niekoho iného tými svojimi 2roky žijúcimi spotrebičmi čo nimi plnia sklady. No nič vrie mi voda na čaj a na druhej platni sa mi zohrieva polievka. Idem to opatriť.

8m dreva vyprodukuje 8 ton co2 rocne. dajme tomu ze v EU je 150mil mikrovlniek teda 1 domacnost ma aspon 1 mikrovlnku. spolu vyprodukuju 7.700.000 ton co2 slovom sedem milionov sedmstotisic. Pokial by kurilo 150 mil peci ako mas ty rocne by produkovali 1.200.000.000 slovom miliardu dvesto tisic ton co2.

Nevysvetlili akým spôsobom sa deje výroba CO2 v mikrovlnke. Podľa mňa je celý článok hoax.

CO2 vznika pri vyrobe el. energie. Na Slovensku to v roku 2016 bolo 134g CO2 / kWh. https://www.seas.sk/emisie-co2

čítal si vôbec ten článok? ja som sa to tam dočítal!

Mikrovlnka je zrutom energie preto, ze obsahuje dnes nezmyselne hodinky a casovace digitalne, takze zere elektrinu v Stand By mode uplne zbytocne.
Uspora energie nepriameho ohrevu potravin je efektivna. Problem je v kurvitkach, ktore MW ruru spravia srotom hned po skonceni zaruky.
Stara MW rura, ktora ma len mechanicky casovac, rucne natahovany, prepinanie modalit a vykonu klasickym prepinacom, klasicke MOT trafo a kvalitny kondenzator, dobre spraveny ventilator a chladenie magnetronu, vydrzi v beznej domacnosti aj 30 rokov.
Sam vlastnim dve MW rury z konca 80tych rokov, najdene na smetisku v Rakusku a Nemecku, dodnes funguju bez najmensich problemov.
Vo vypnutom stave nic nezeru.
Jedina porucha bola v osvetlovacej ziarovke, ktoru som musel vyrobit z beznej ziarovky do siacieho stroja.
Ak by sa taketo vyrobky objavovali dnes, tak ich zakazu uplne, pretoze by poskodzovali ekonomiku, malou spotrebou a nepotrebou obmeny.

Poslať nový komentár

TOPlist